Trzecia mobilność projektu „Budujemy markę ZSP4”

0
270

19 uczniów zamojskiej budowlanki odbyło dwutygodniowy staż zawodowy w Hiszpanii, w ramach projeku  „Budujemy markę ZSP4” – „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. 

Staż odbywał się w Sewilli, stolicy Andaluzji i trwał od 7 do 18 lutego 2022 r. W projekcie wzięło udział 11 uczennic i 8 uczniów ZSP4 z klas o profilach: technik budownictwa, technik robót wykończeniowych w budownictwie, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, fryzjer, technik technologii żywności oraz kucharz. Uczniowie mieli niepowtarzaną okazję do zdobycia doświadczenia zawodowego za granicą. 19 uczestników, przez 10 dni, 6 godzin dziennie, zdobywało praktykę zawodową w firmach powiązanych z dziedzinami ich kształcenia. Uczniowie z dziedziny budownictwa odbyli staże w firmach: Recetas Urbanas, Elemar Servicios Integrales S.L., Quales Contrucciones Integrales S.L., Grupo Dacor. Uczniowie zapoznali się z przebiegiem prac budowlanych w różnych technologiach i na różnym etapie ich wykonania. Wykonywali swoje obowiązki w sposób aktywny, odpowiedzialny i ambitny, za co byli chwaleni przez szefów firmy. Fryzjerzy pracowali w: Marco Aldany Nervion, Marco Aldany Ronda Capuchinos, Peluquería Monina – Sonia Escribano Tejero. Stażyści oceniali rodzaj i stan włosów, pomagali w dobieraniu fryzur, a także wykonywali zabiegi pielęgnacyjne. Uczennice z branży gastronomicznej odbyły staże w: Love Horno Artesano – Hermanos Romero y Pardo Asociados S.L., Confitería Asunción Obrador S.L., Confiteria Lola S.L., Cakes & Go S.L. Podczas realizacji stażu główny nacisk położony został na nabycie praktycznych umiejętności, poznanie tendencji rozwoju w branży cukierniczej w Hiszpanii. Stażyści zapoznali się z kompleksową pracą w kuchni – od wiedzy o produkcie do satysfakcji z dzieła, poprzez emocje i kompleksowość jakie wpisane są w zawód kucharza i cukiernika. Nacisk położony został na: poznanie procesów technologicznych kuchni andaluzyjskiej, nabycie praktycznych umiejętności, tendencje rozwoju w branży cukierniczej oraz gastronomicznej i skuteczną prezentację posiadanych kwalifikacji zawodowych.

Uczestnicy staży w sewilskich przedsiębiorstwach poznali wymagania współczesnych, europejskich pracodawców, metody i warunki pracy, co w przyszłości pomoże im dostosować wykonywanie zawodu do potrzeb europejskiego rynku pracy.

Wolne od pracy dni wypełnił program kulturowy, który obejmował wycieczki po Andaluzji. Uczestnicy staży mieli okazję zwiedzić Kadyks – “Ciudad que sonríe”, czyli “Miasto, które się uśmiecha”. Z największą przyjemnością odkrywali zakątki najstarszego miasta w zachodniej Europie, a pobyt nad Oceanem Atlantyckim wywarł na uczestnikach ogromne wrażenie. Uczestnicy staży odwiedzili także Malagę oraz wąwóz Caminito del Rey. Popołudniami wszyscy mieli okazję do zwiedzania największych atrakcji turystycznych Sewilli, przez wielu uważanej za najpiękniejsze miasto w całej Hiszpanii.

Praktyka zawodowa w ramach projektu „Budujemy markę ZSP4” była nowym i cennym doświadczeniem, podniosła umiejętności komunikacyjne i wpłynęła znacząco nie tylko na rozwój zawodowy i kulturowy młodzieży, ale także na tolerancję i otwartość na świat. Doświadczenie zdobyte na stażu za granicą to nie tylko ważny punkt w CV uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 4 w Zamościu, ale przede wszystkim w ich życiu. To nowe znajomości i doświadczenia, nowe sytuacje, nowe smaki, zapachy, zwyczaje i tradycje. To niezapomniane wspomnienia, nauka, i znajomości, których nigdy nikt nie odbierze. Podczas uczestnictwa w projekcie uczestnicy mieli okazję poznać ludzi, którzy mają inne zwyczaje, inaczej organizują swoje codzienne życie i porównać to ze swoim otoczeniem. Dzięki udziałowi w stażach zagranicznych uczniowie mogli poszerzać swoje horyzonty. Zdobyte doświadczenie pomoże im w znalezieniu pracy nie tylko w Polsce, ale i poza granicami kraju. 

Uczniowie Budowlanki w ramach uczestnictwa w projekcie otrzymują certyfikaty potwierdzające odbycie stażu oraz dokumenty Europass Mobilność wydawane przez Krajowe Centrum Europass i uznawane we wszystkich krajach EU.

Poprzedni artykułUwaga! Nowe zasady w strefach płatnego parkowania w Zamościu.
Następny artykułPieniądze na “Laboratoria Przyszłości” dla zamojskich podstawówek
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments