W czasie ferii dobrowolnie “poszli w kamasze”

1
107

Ponad 100 ochotników z województwa lubelskiego zdecydowało się wziąć udział w szkoleniu podstawowym w ramach projektu „Ferie z WOT”. 

Większość kandydatów do terytorialnej służby wojskowej to osoby młode w wieku od 18 do 25 lat. Blisko 20% stanowią kobiety. Wśród nowo przyjętych są uczniowie, studenci oraz pedagodzy. To głównie z myślą o nich lubelscy Terytorialsi już po raz czwarty zorganizowali szkolenie podstawowe w okresie ferii. Na ferie w mundurze zgłosiły się również osoby z dużo większym bagażem doświadczeń, reprezentujące różne zawody, m.in. sprzedawca, kierowca, pracownik ochrony, przedstawiciel handlowy, kucharz, elektryk, ratownik medyczny.

  • Służba w WOT pozwoli mi zdobyć cenne umiejętności, dzięki którym będę mógł działać na rzecz bezpieczeństwa ojczyzny, pomagać innym, czy obronić własny dom, gdy zajdzie taka potrzeba. Jestem nauczycielem w-fu i pracuję z młodzieżą. Bardzo ważne dla mnie jest to, aby zachęcać ich do patriotycznych postaw. Jako żołnierz obrony terytorialnej będę mógł opowiadać im o służbie, przełamywać stereotypy na temat wojska i zachęcać do wstąpienia do WOT – mówi Andrzej Bartnikiewicz nauczyciel z Łukowa. 

– Szkolenie podczas ferii to bardzo dobry pomysł. Można w ciekawy sposób spędzić czas wolny od nauki i poznać fajnych ludzi. Uczę się w klasie mundurowej i swoją przyszłość zawodową chciałabym związać z wojskiem. Wstępując do WOT chciałam sprawdzić swoje możliwości, nauczyć się pracy z bronią i współdziałania w grupie. Instruktorzy są bardzo pomocni i cierpliwi, jestem bardzo zadowolona ze szkolenia i na pewno wytrwam do końca. – mówi Roksana Domańska, uczennica z powiatu chełmskiego.

Jedną z kandydatek do terytorialnej służby wojskowej jest również pani Halina Niedźwiedź, pracownik Wojskowej Komendy Uzupełnień w Lublinie. – Zawsze chciałam zostać żołnierzem, a w WOT jest możliwość łączenia służby wojskowej z pracą zawodową. W WKU zajmuję się rekrutacją do WOT. Jako żołnierz tej formacji będę mogła lepiej informować kandydatów o tym, jak wygląda służba i jak przygotować się do szkolenia podstawowego. – powiedziała Halina Niedźwiedź.

Zajęcia pod okiem instruktorów z kompanii szkolnej 2 LBOT, realizowane są na terenie jednostki w Dęblinie oraz w Zamościu. Do dyspozycji przyszłych żołnierzy są również obiekty wojskowe do ćwiczeń taktycznych na Zajezierzu i Sitańcu oraz strzelnice garnizonowe w Dęblinie i Hrubieszowie. Instruktorzy największy nacisk kładą na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na współczesnym polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy medycznej oraz topografii. Wiedza i umiejętności ochotników zostaną zweryfikowane podczas egzaminu końcowego, który składa się z wielu zadań taktyczno-ogniowych. Ukoronowaniem „Ferii z WOT” będzie przysięga wojskowa na sztandar 2 LBOT, która odbędzie się już 26 lutego w Lublinie. 

  • materiał nadesłany
Poprzedni artykułW Nadleśnictwie Strzelce podpisano porozumienie.
Następny artykułOd marca więcej dorobisz do emerytury i renty
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marek

Bardzo fajna inicjatywa, lepiej tak niż 2 tygodnie ferii przed monitorem.