Mundurowi zapowiadają częste kontrole

0
205

W najbliższy poniedziałek rozpoczynają się ferie zimowe w naszym województwie. Dla wielu dzieci oznacza to wyjazdy na obozy lub półkolonie. Część z uczniów ferie spędzi również w domach. Pamiętajmy, aby przypomnieć naszym pociechom główne zasady bezpieczeństwa. Z kolei nad bezpieczeństwem tych, którzy będą podróżować do miejsc zimowego wypoczynku, czuwać będą policjanci prowadząc wzmożone kontrole na drogach.

Od 14 lutego rozpoczynają się w naszym województwie ferie zimowe. Część dzieci spędzi czas na zorganizowanym wypoczynku, część zostanie w miejscach zamieszkania. Najważniejsze jest to, aby zadbać o bezpieczny wypoczynek dla jednych i drugich.

Jednym z głównym zadań policjantów jest dbanie o bezpieczeństwo podróżujących, zmierzających do miejscowości wypoczynkowych.  Mundurowi zapowiadają częste kontrole autokarów i busów wiozących dzieci na zorganizowane formy wypoczynku.

Nasilony ruch zarówno autokarów, jaki i samochodów osobowych może występować już od piątku. Szczególną uwagę podczas kontroli drogowych zwracać będziemy na: stan trzeźwości kierowców, dokumenty uprawniające do kierowania pojazdem, jego użytkowania oraz świadczenia usług w zakresie zarobkowego przewozu osób. Mundurowi będą zwracać uwagę na stan techniczny autokarów, szczególnie na układy hamulcowe, układ kierowniczy, prawidłowe ogumienie, oświetlenie, oznakowanie oraz wyposażenie, w tym w urządzenia rejestrujące prędkość, czas postoju i czas jazdy.

Rodzicom i opiekunom przypominamy o prowadzonych przez nas kontrolach autokarów. Taką kontrolę można zgłosić z wyprzedzeniem telefonicznie kontaktując się jednostką Policji (wykaz punktów kontroli poniżej).

PUNKTY KONTROLI AUTOBUSÓW FERIE 2022

Jeżeli decydujemy się wysłać dziecko na wyjazd zorganizowany, sprawdźmy dokładnie jego organizatora. Upewnijmy się, czy wyjazd jest zgłoszony do kuratorium oświaty.

Podczas wyjazdu dzieci na wypoczynek pamiętajmy, że w czasie podróży i pobytu dzieci mogą być narażone na kradzież, dlatego lepiej, aby pozostawiły w domu wartościowe przedmioty, markowe ubrania i większe kwoty pieniędzy. Przestrzegajmy nasze pociechy by cenne rzeczy, które zabierają były, dobrze ukryte i by nie chwaliły się nimi osobom, które słabo znają. Przestrzegajmy przed kontaktami z osobami obcymi. Zaopatrzmy dzieci w karteczki z ważnymi numerami prywatnymi i alarmowymi.

Podczas tegorocznych ferii  część dzieci i młodzieży zostanie w domach. Dlatego apelujemy o zapewnienie im bezpiecznej rozrywki z daleka od niebezpieczeństw. Przekażmy pociechom podstawowe zasady bezpiecznego spędzania wolnego czasu zarówno w domu jak i na świeżym powietrzu, z daleka od ruchliwych ulic, czy zamarzniętych zbiorników wodnych.

Jeśli dzieci zostają w domu, zadbajmy, aby umożliwić im korzystanie z półkolonii, czy innych zorganizowanych zajęć. Na czas nieobecności dorosłych, zapewnijmy w domu najmłodszym opiekę osoby zaufanej. Zostawmy przy telefonie numery do opiekunów lub osób zaufanych oraz numery alarmowe. Przypominajmy dzieciom o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych. Nasze  pociechy mają bowiem wiele pomysłów, które podpowiada im wyobraźnia.

Jeszcze długo przed feriami, policjanci w ramach działań profilaktycznych spotykali się z uczniami przypominając najmłodszym zasady bezpiecznego spędzania wolnego czasu. Właściwe zachowania jako uczestnika ruchu drogowego, zabaw na świeżym powietrzu, czy użytkownika Internetu, były tematem ciekawych pogadanek.

Mundurowi przestrzegali przed niebezpiecznymi zabawami na zbiornikach wodnych.   Dzieci  bardzo często  wybierają  je jako ślizgawki. Niesie to za sobą duże ryzyko utonięć. Unikajmy zbiorników wodnych, na których są przeręble. Przestrzegajmy dzieci, aby bez opieki dorosłych nie wchodziły na zamarznięte rzeki, sadzawki, stawy i jeziora. Pokrywa lodowa przysypana śniegiem jest bardzo zdradliwa i niebezpieczna.

Policjanci zachęcą również dzieci do zakładania i noszenia elementów odblaskowych, aby po zmierzchu były widoczne na drodze. W ramach akcji „Odblaski ratują życie” funkcjonariusze będą prowadzić akcję profilaktyczną wśród pieszych i przekazywać im odblaski.

Ponadto przypominamy, że w tym roku został ogłoszony ogólnopolski konkurs plastyczno-filmowy dla dzieci i młodzieży pn. „Śnieżny dekalog”. Prace można nadsyłać do 4 marca 2022 r. roku. Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie:

Źródło: Lubelska Policja

68 197528 Mundurowi zapowiadają częste kontrole 68 197512 g Mundurowi zapowiadają częste kontrole 68 197513 g Mundurowi zapowiadają częste kontrole 68 197523 g Mundurowi zapowiadają częste kontrole 68 197524 g Mundurowi zapowiadają częste kontrole

Poprzedni artykuł28-latek posiadał susz roślinny i wagę. Walka z narkobiznesem w Zamościu trwa
Następny artykułPrzestępcy dzwonią do księży, pracowników firm, księgowych oraz urzędów.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments