Unikatowe Lipsko Polesie

0
667

W dniu 24.01.2022 r. w Centrum Geoturystycznym w Lipsku Polesiu odbyło się robocze spotkanie przedstawicieli Gminy Zamość wydziału społecznego i promocji Urzędu Gminy z pracownikami Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Instytucje naukowe reprezentowali: Pani Agnieszka Chlebicka z wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, Pan Łukasz Miechowicz pracownik naukowy Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk oraz Pan Grzegorz Skrzyński reprezentujący Muzeum Ziemi PAN w Warszawie. Wymienieni pracownicy naukowi brali udział w opracowaniu wydawnictwa Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie i Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk pod tytułem ,,Unikatowe wczesnośredniowieczne cmentarzysko kurhanowe w Lipsku – Polesiu, gm. Zamość”, wydanego w 2021 r.

Podczas spotkania mówiono o tym, że okolice Lipska Polesia pod względem archeologicznym i geologicznym są unikatowe w skali całego kraju. Pierwsze prace archeologiczne na okolicznych stanowiskach były prowadzone blisko 100 lat temu! Później, po II wojnie światowej były kontynuowane, a dorobek tych prac został przedstawiony właśnie w wydawnictwie z 2021 r.
Podczas roboczego spotkania rozmawiano o możliwościach i formach współpracy w/w osób i instytucji naukowych z Gminą Zamość, której celem będzie promocja okolicznych odkryć i atrakcji geologicznych Roztocza. Rozmowy miały charakter roboczy i zapoznawczy. Zapoznano gości z ofertą Centrum Geoturystycznego. Określono zarysy współpracy, która w głównej mierze oparta będzie na opracowywaniu przez pracowników naukowych informacji, wystaw, ścieżek dydaktycznych związanych z archeologią i geologią, a strona samorządowa będzie starała się w miarę dostępnych środków udostępniać te informacje za pomocą wydawnictw, tablic informacyjnych, ekspozycji w terenie oraz na bazie Centrum Geoturystycznego w Lipsku Polesiu. Miejsca odkryć opisane w wydawnictwie są położone w bezpośrednim sąsiedztwie ścieżek turystycznych oraz wieży widokowej.
Dodatkowe historyczne informacje umieszczone na szlakach zwiększą atrakcyjność gminnej oferty turystycznej i spowodują, że te piękne tereny będą odwiedzane jeszcze częściej. Przyczyni się to z pewnością do promocji Gminy Zamość i Centrum Geoturystycznego w Lipsku Polesiu.

Poprzedni artykułW warsztatach zdecydowanie dominują niemieckie marki aut. Prezentujemy TOP 10
Następny artykułRuszyła akcja wsparcia dla bezdomnych zwierząt
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments