Orszak Trzech Króli 2022 w Zamościu. Kto wcieli się w główne role?

0
590
fot. archiwum NKZ

6 stycznia 2022 r. ulicami Zamościa już po raz ósmy przejdzie Orszak Trzech Króli. Tradycyjne uliczne jasełka odbędą się pod honorowym patronatem J.E. Księdza Biskupa Zamojsko-Lubaczowskiego Mariana Rojka, Starosty Zamojskiego Pana Stanisława Grześko, Prezydenta Miasta Zamościa Pana Andrzeja Wnuka,  Wójta Gminy Zamość Pana Ryszarda Gliwińskiego. Hasło Orszaku Trzech Króli 2022 brzmi „Dzień dziś wesoły!”. Jest to fragment kolędy „Z narodzenia Pana” powstałej na przełomie XVIII i XIX wieku.

Orszak przejdzie trasą od kościoła OO. Franciszkanów, ulicami miasta Zamościa wokół Starówki Zamojskiej wg planu:

godz. 10.30 – Msza Święta – parafia pw. Zwiastowania NMP w Zamościu

godz. 11.30wyjście z kościoła, sceny biblijne. Kolędowanie podczas Orszaku i po pokłonie Trzech Króli oraz uczestników Orszaku poprowadzi Szkoła Muzyczna Yamaha Zamość.

Znani są już odtwórcy głównych ról. Kto wcieli się w postacie Świętej Rodziny oraz Trzech Króli?

Biogramy odtwórców głównych ról na VIII Orszaku Trzech Króli w Zamościu

TRZEJ KRÓLOWIE:

KRÓL KACPER VIII –  Michał Bieniewski

Urodzony w Zamościu.

Posiadam troje rodzeństwa. 

Jestem absolwentem Politechniki Lubelskiej.

Członek Maryjnej wspólnoty męskiej: Wojownicy Maryi.

W Orszaku Trzech Króli będę brał udział po raz pierwszy.

Jest to dla mnie wielki zaszczyt i honor, że będę mógł wziąć udział w tak znaczącej chrześcijańskiej inicjatywie, oddać hołd i pokłon naszemu Panu Jezusowi Chrystusowi. Pan Jezus nie wyparł się nikogo z nas, nie wstydził się, pochylał się nad każdym potrzebującym i cierpiącym człowiekiem. Tak również i my nie możemy się wstydzić Jezusa, powinniśmy przyznawać się do Chrystusa publicznie, w naszych domach, miejscu zamieszkania.

Jezus Chrystus powołał nas do życia w nim samym, narodził się dla naszego zbawienia.

Jako Trzej Królowie oddajmy należny hołd naszemu Panu i zbawcy Jezusowi Chrystusowi niosąc w darze złoto, kadzidło i mirrę, oraz głosząc Dobrą Nowinę o narodzinach naszego Zbawiciela.

KRÓL MELCHIOR VIII – Leszek Stankiewicz

Urodzony w Zamościu, mieszkający w Płoskiem nauczyciel biologii                    i wychowania fizycznego, zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej w Płoskiem im. Papieża Jana Pawła II w Płoskiem.

Rodzina: żona Elżbieta, bibliotekarka, Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Zamość w Mokrem.  Szóstka dzieci, czworo wnucząt.

Współzałożyciel i trener Uczniowskiego Klubu Sportowego Azymut, Zasłużony honorowy dawca krwi, działacz Zamojskiego Centrum Wolontariatu, OSP Płoskie, Rycerzy Kolumba przy parafii św. Tomasza Apostoła w Zamościu.

Udział w Orszaku Trzech Króli to dla mnie wielki zaszczyt i wyróżnienie. Od wielu lat mieszkańcy Zamościa i okolic mogli wspólnie manifestować swoje katolickie wyznanie i cieszyć się z Bożego Narodzenia. Obecnie, pomimo pandemii, obostrzeń i zakazów w inny niż przed laty sposób możemy przyznać się do Chrystusa i Jego Kościoła, żywego Kościoła. Bo Jezus Chrystus narodził się dla ciebie, dla nas, dla wszystkich i poprzez Swoją bezgraniczną miłość do każdego człowieka jest dla nas drogą, prawdą i życiem.

A my, Trzej Królowie niesiemy dla Dzieciny Jezus współczesne dary naszych serc – czyli miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm.

KRÓL BALTAZAR VIII – Bolesław Bełz

Żonaty – żona Alicja.

Dwoje dzieci – Katarzyna, Piotr.

Członek Zespołu Pieśni i Tańca “Zamojszczyzna” oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca “Zamojszczyzna”.

 

Funkcję Króla Baltazara będę pełnić już po raz ósmy. Jest to dla mnie wielkie wyróżnienie oraz przeżycie duchowe. Uczestnicząc w Orszaku Trzech Króli od początku jego organizacji w Zamościu, obserwuję jak z każdym rokiem pięknie się rozwija. Orszak Trzech Króli jest doskonałą okazją do manifestowania radości z narodzin naszego Zbawiciela oraz naszego przywiązania do tradycji i wartości chrześcijańskich, co jest szczególnie ważne w obecnych, trudnych czasach. W Orszaku Trzech Króli aktywnie uczestniczą różne środowiska mieszkańców Zamościa oraz wszystkie pokolenia.

Jest to piękny przykład jedności w wierze, która nadaje sens naszego życia.

ŚWIĘTA RODZINA: 

Anna i Sebastian Telengowie mieszkający w Płoskiem w gminie Zamość.
Anna – nauczycielka Szkoły Podstawowej Nr 3 w Zamościu.
Sebastian – pracownik administracyjny Bursy Międzyszkolnej Nr 1 w Zamościu.
Rodzice dwójki dzieci – siedmioletniego Kubusia i czteroletniej Zuzi. 

Tradycją święta Objawienia Pańskiego staje się przejście Orszaku Trzech Króli organizowane w wielu miastach Polski. W Zamościu Orszak zagości na ulicach  miasta już po raz ósmy. Nasze powszechne, uliczne jasełka połączone ze wspólnym kolędowaniem to pokłon przed Bogiem Wcielonym, który objawia się całemu światu. Mędrcy – symbol Orszaku, są znakiem, że Bóg potrafi przemówić do każdego człowieka w jego własnym języku i każdego poprowadzić do Jezusa Chrystusa. Jako katolicy łączmy się w wierze ponad wszelkimi podziałami, a Orszak Trzech Króli niech będzie zewnętrzną, radosną manifestacją naszej katolickiej wiary.  

Jesteśmy dumni, że możemy uczestniczyć w tym wspaniałym wydarzeniu i zaszczyceni, że po raz kolejny wcielimy się w rolę Świętej Rodziny. Zapraszamy wszystkich do wspólnego kolędowania na ulicach naszego miasta.

 

Poprzedni artykułAwantura o maseczkę w zamojskiej galerii handlowej. Rodzeństwo usłyszało zarzuty [KOMUNIKAT POLICJI]
Następny artykułZAMOŚĆ: Maraton Sylwestrowy w kinie “Stylowy”
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments