Znów wybiorą “Świetlną Stolicę Polski”! Czy Zamość ma szanse ponownie zdobyć ten tytuł?

0
395

Startuje doroczny plebiscyt Grupy Energa, w którym wybierane są miasta o najpiękniejszych iluminacjach świątecznych w regionie i w całej Polsce. Głosujący w 13. edycji zadecydują też, dokąd trafi dobroczynna pomoc o łącznej wartości 200 tys. zł. Na zwycięskich 16 miejscowości czekają sprzęty AGD i lampy UV-C, a do jednej z placówek pomocowych trafi instalacja fotowoltaiczna od Energi Obrotu. Czy Zamość znów okaże się najpiękniej rozświetlonym miastem w Polsce i wygra nagrody dla potrzebujących mieszkańców?

Co roku każdy z 16 laureatów plebiscytu otrzymuje nagrody, które następnie trafiają do osób w potrzebie. Wartość charytatywnego wsparcia przekazanego w ramach akcji przekroczyła w tym roku 1,2 mln zł. Sprzęt trafił do dziesiątek placówek pomocowych i setek rodzin oraz osób indywidualnych z całej Polski. Energooszczędne lodówki, pralki, kuchnie i lampy UV-C służące do dezynfekcji pomieszczeń przekazywane są m.in. domom dziecka, domom seniora czy rodzinom w potrzebie. Sprzęt ten ułatwia im codzienne życie, a także pozwala ograniczyć zużycie energii elektrycznej i wody.

W tym roku jedna z placówek otrzyma także dodatkowo nowoczesną instalację fotowoltaiczną dobraną przez ekspertów spółki Energa Obrót. Energa realizując swoje działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu w ramach projektu Domy Dobrej Energii instaluje już tego typu urządzenia na domach dziecka i dzięki temu doświadczeniu zaproponuje kolejnej placówce rozwiązanie, które najlepiej będzie dopasowane do potrzeb jej mieszkańców.

Jak włączyć się do zabawy?

Pierwszym krokiem powinno być wejście przez SwiecSie.pl na listę kandydatów w danym województwie i sprawdzenie, czy nasze miasto jest na liście miast rywalizujących o tytuł Świetlnej Stolicy Polski. Jeśli nie, warto jak najszybciej je zgłosić. Można to zrobić od 3 grudnia. Im wcześniej miasto znajdzie się na liście do głosowania w regionalnym plebiscycie, tym większa szansa na dużą liczbę głosów. Zgłoszenie kandydatury miasta jest bardzo proste. Wystarczy zrobić zdjęcie miejskim iluminacjom i wchodząc na stronę SwiecSie.pl wybrać odpowiednie województwo, a następnie postępując zgodnie z instrukcją, udostępnić fotografie prezentujące miejskie iluminacje. By zwiększyć szansę na zwycięstwo, warto regularnie głosować na swoje miasto i zachęcać do tego swoich znajomych i lokalne społeczności np. poprzez media społecznościowe. Głos można oddać każdego dnia podczas trwania plebiscytów. Kluczem do osiągania dobrych wyników będzie mobilizacja i systematyczność sympatyków danej miejscowości.

Głosowanie w etapie regionalnym rozpocznie się 10 grudnia i potrwa do 12 stycznia 2022 roku. Runda finałowa ruszy 14 stycznia i potrwa do 25 stycznia. Bieżące informacje oraz aktualny stan klasyfikacji śledzić można przez stronę SwiecSie.pl oraz w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram) z hasztagiem #SwiecSie.

źródło: swiecsie.pl

Zamość wielokrotnie triumfował w Plebiscycie “Świetlna Stolica Polski”

Przypomnijmy, że Miasto Zamość w ramach plebiscytu „Świeć się z Energą” uzyskało w 2017 r. tytuł „Świetlnej Stolicy Polski”. W nagrodę Grupa „Energa” przekazała do Zamościa sprzęt AGD o łącznej wartości 50 000,00 zł (łącznie 41 sztuk sprzętu AGD). Sprzęt otrzymały 34 rodziny objęte wsparciem MCPR w Zamościu, ale również Pogotowie Opiekuńcze, Rodzinny Dom Dziecka, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Zamościu, Stowarzyszenie „Otwarte Serca” w Zamościu.

Rok później (w 2018 r.) Miasto Zamość ponownie sięgnęło po zwycięstwo. Do Zamościa trafił sprzęt AGD o łącznej wartości 50 000,00 zł (łącznie 67 sztuk sprzętu AGD). Nagrody zostały przekazane dla 51 rodzin (59 sztuk). Sprzętem obdarowano Dom Dziecka, Pogotowie Opiekuńcze, Rodzinny Dom  Dziecka, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Zamościu, Stowarzyszenie „Otwarte Serca” w Zamościu, Stowarzyszenie ”Salvete” w Zamościu.

W 2019 roku za zwycięstwo Miasta Zamość w pierwszym etapie plebiscytu (etapie regionalnym) „Świeć się  z Energą” w nagrodę Grupa „Energa” przekazała do Zamościa sprzęt AGD o łącznej wartości 10 000,00 zł (łącznie 15 sztuk sprzętu AGD). Nagrody trafiły do 13 osób objętych pomocą MCPR. Sprzęt trafił również do Stowarzyszenia „Otwarte Serca” w Zamościu i Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn w Zamościu. Obdarowani, to osoby samotnie gospodarujące, niepełnosprawne, znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej, których dochód nie przekraczał kryterium dochodowego określonego w ustawie o pomocy społecznej (701 zł.) – wszystkie wskazane osoby były objęte pomocą MCPR.

W 2020 roku za zwycięstwo Miasta Zamość w pierwszym etapie plebiscytu (etapie regionalnym) „Świeć się  z Energą”, Grupa „Energa” przekazała do Zamościa sprzęt AGD o łącznej wartości 10 000,00 zł (łącznie 19 sztuk sprzętu AGD).

Nagrody trafiły do 4 rodzin zastępczych (pralka, zmywarka, kuchnia mikrofalowa, blender) oraz do 7 osób objętych świadczeniami pomocy społecznej (3 chłodziarko-zamrażarki, pralka, 2 kuchnie mikrofalowe, blender).

Sprzęt (m.in. kuchenki mikrofalowe, czajniki) przekazano również do innych placówek pomocowych na terenie Miasta Zamość: Domu Pomocy społecznej w Zamościu, Stowarzyszenia „Otwarte Serca” w Zamościu, Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Zamościu, Pogotowia Opiekuńczego w Zamościu, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Zamościu.

Tegoroczne zamojskie iluminacje

 

Poprzedni artykułPoseł Konfederacji Krystian Kamiński przyjedzie do Zamościa!
Następny artykułW Zamościu stanęły inteligentne śmietniki. Otwierają się po zeskanowaniu kodu.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments