Jak właściwie dobrać hak holowniczy?

0
196

Dla wielu kierowców hak holowniczy to wręcz niezbędny element auta. Nie we wszystkich samochodach jest on jednak zamontowany fabrycznie. W takim przypadku można go zamontować samodzielnie. Ważne jest jednak, aby wiedzieć, jak właściwie wybrać hak holowniczy. Ten może mieć wiele zastosowań. Najczęściej służy do ciągnięcia przyczepy, ale nie tylko. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając hak holowniczy?

Hak holowniczy w samochodzie

Kupując hak holowniczy, przede wszystkim pamiętać należy o tym, aby był on dopasowany do posiadanego samochodu. Co ważne, istotny jest tu nie tylko model auta, ale także rok produkcji, wersja nadwozia czy nawet wersja wyposażenia. Dodatkowo bardzo ważne jest, aby wybrać taki hak, który można zamontować w fabrycznych otworach montażowych auta. Znacznie ułatwi to montaż haka. W innym wypadku konieczne będzie wiercenie dodatkowych dziur w samochodzie. Nie można zapomnieć również o tym, że hak holowniczy musi posiadać homologację, zgodnie z którą hak może być dopuszczony do użytku na terenie Unii Europejskiej. Aby mieć pewność, że hak taką homologację posiada, najlepiej będzie dokonać zakupu w sprawdzonym sklepie. Wysokiej jakości haki znaleźć można m.in. na stronie https://adamot.pl/haki-holownicze-3. Warto postawić na sprawdzone produkty, które cieszą się dobrymi opiniami klientów.

Rodzaje haków holowniczych

Na rynku dostępne są różne rodzaje haków holowniczych. Te najprostsze montowane są na stałe. Ten model haka może się sprawdzić, kiedy korzysta się z niego bardzo często. Jeśli jednak hak używany jest rzadko, to ten model może nie być zbyt dobrym wyborem. Wynika to z tego, że hak, który montowany jest na stałe, nieco zaburza estetykę samochodu, a poza tym może być niebezpieczny dla innych samochodów. Znacznie lepszym wyborem może być zatem hak holowniczy dopinany z mocowaniem śrubowym. Aby odczepić taki hak, wystarczy odkręcić kilka śrub. Jednak najwygodniejsze w użytkowaniu są haki holownicze z dopięciem automatycznym. Ten model haka wyposażony jest w system zapadek. Można je łatwo odpiąć w zaledwie kilka sekund. Warto jednak w tym przypadku korzystać z dodatkowego zabezpieczenia antykradzieżowego w postaci zamka na klucz.

Wybór haka holowniczego

Przed zakupem haka holowniczego powinno się dokładnie zastanowić nad tym, co zamierza się nim ciągnąć. Pod tym kątem trzeba bowiem dopasować maksymalny dopuszczalny ciąg haka. Ważne jest także, aby sprawdzić, czy do haka holowniczego dołączona została wiązka. Może być to wiązka 7 PIN lub 13 PIN. Dzięki wiązce możliwe jest działanie świateł stopu, cofania oraz kierunkowskazów. Wiązka 7 PIN stosowana powinna być w przypadku lekkich przyczep, których waga nie przekracza 750 kg dopuszczalnej masy całkowitej. Wiązka 13 PIN stosowana jest w przypadku większych i cięższych przyczep. Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba o materiale, z którego hak został wykonany. Dobrze jeśli będzie to stal ocynkowana. Jest to bowiem materiał odporny na korozję. Dzięki temu hak jest wytrzymalszy i cechuje go dłuższa żywotność.

Poprzedni artykułZAMOŚĆ: Policjanci przekazali prezenty dla dzieci
Następny artykuł“Choinki pod choinkę” RMF FM w Zamościu. Gościem wydarzenia znany piosenkarz!
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments