ZAMOŚĆ: Upamiętnią rocznicę Powstania Węgierskiego

0
132
Fot. archiwum NKZ

Po powstaniu robotników w czerwcu 1956 roku w Poznaniu i po wyborze Władysława Gomułki na pierwszego sekretarza PZPR wbrew woli Moskwy i bez radzieckiej inwazji, obudziły się nadzieje wewnątrzpartyjnej opozycji węgierskiej, na podobny przebieg wydarzeń na Węgrzech.

23 października 1956 roku nastąpiło zbrojne wystąpienie ludności węgierskiej. Wybuchło Powstanie, nazywane dziś często rewolucją 1956. Trwało do 10 listopada tegoż roku, kiedy to zostało ostatecznie stłumione przez zbrojną interwencję Armii Radzieckiej.

Co roku społeczność Zespołu Niepublicznych Szkół Specjalnych „Krok za krokiem” w Zamościu i Stowarzyszenia „Krok za krokiem”, a także reprezentanci Urzędu Miasta Zamość składają kwiaty pod tablicą upamiętniającą pomoc, jakiej mieszkańcy Zamościa udzielili Węgrom walczącym w powstaniu w 1956 roku.

W tym roku złożenie kwiatów pod tablicą budynku „Kropla Mleka” odbędzie się 22 października o godzinie 11.00. Swoje uczestnictwo zapowiedzieli przedstawiciele Urzędu Miasta oraz Zespołu Szkół i Stowarzyszenia „Krok za krokiem” w Zamościu.

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments