Zamojski Marsz Pamięci w rocznicę likwidacji getta

0
225

W przeddzień kolejnej, 79 rocznicy likwidacji getta w Zamościu, 15 października 2021 o godz. 17:00 odbędzie się Zamojski Marsz Pamięci. Zbiórka nastąpi na skwerze przy dawnej nowomiejskiej synagodze przy ul. Reja. Następnie uczestnicy marszu przejdą ul. Partyzantów w stronę przystanku “Zamość Starówka” i tam zapalą znicze pamięci.

Do udziału w Marszu Pamięci zapraszają: Agnieszka Klimczuk i Janusz Kupczyk, Radni Miasta Zamościa oraz Centrum “Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Getto zamojskie funkcjonowało od kwietnia 1941 roku, na podstawie rozporządzenia wydanego przez Niemców. Znajdowało się na terenie Nowej Osady (okolice wokół Nowego Rynku, ul. Partyzantów i Lwowskiej), zostało zlikwidowane 16 października 1942 roku. Tego dnia Niemcy zgromadzili na Nowym Rynku niemal wszystkich pozostałych żydowskich mieszkańców, ok. 4 tysiące osób.

Następnie popędzili ich pieszo do getta tranzytowego w Izbicy (kolejny przystanek do zagłady). Drogę z Zamościa do Izbicy znaczyły ciała pomordowanych.

16 października 1942 roku zakończyła się historia zamojskich Żydów, żyjących w Zamościu od 1588 roku.

plakat 2021 Zamojski Marsz Pamięci w rocznicę likwidacji getta

Poprzedni artykułZAMOŚĆ: I etap konkursu „Stop pożarom lasów” rozstrzygnięty
Następny artykuł“Niezwykłe inspiracje” w Liceum Plastycznym
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments