„Przyszłość jest z miedzi” – mobilna wystawa w Zamościu

0
368
fot. KGHM

KGHM Polska Miedź S.A. zaprasza na wystawę pn. „Przyszłość jest z miedzi”, która zaplanowana jest na 2 października br. na Rynku Wielkim w Zamościu.

To multimedialna wystawa o charakterze edukacyjnym – o przeszłości i przyszłości Polskiej Miedzi – skierowana do każdej kategorii wiekowej, prezentująca ciekawostki związane z wydobyciem kruszców w Polsce, pracą górników w kopalniach, znaczeniem miedzi w przemyśle i współczesnej technologii oraz perspektywami z nią związanymi. Zwiedzający będą mogli poznać m.in. współczesne i historyczne narzędzia górnicze, zobaczyć jak wygląda kopalnia przy pomocy filmu 270 stopni pokazującego przejazd przez kopalnie miedzi oraz soli.

Planowane godziny otwarcia wystawy dla zwiedzających to 9:00-19:00. Wystawa jest bezpłatna.

 

 Nie możemy zaprosić wszystkich Polaków do naszych kopalni i hut, by pokazać proces wydobycia i przetwarzania miedzi, ale dzięki wystawie i cyfrowej rzeczywistości będziemy mogli przedstawić nasz fascynujący świat tysiącom ludzi w całym kraju. Multimedialne ekrany pozwolą przenieść się do naszego podziemnego miasta i zademonstrować rzeczywistość KGHM. Tak chcemy świętować nasz jubileusz. Miedź to surowiec przyszłości, który pojawia się praktycznie w każdym aspekcie naszego życia. Edukujemy przez zabawę i najnowsze technologie – powiedział Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Prezes Marcin Chludziński dodał, że KGHM jest dumnym spadkobiercą wybitnych specjalistów branży wydobywczej w kraju i aktualnym liderem w produkcji miedzi i srebra na świecie. – Mamy zasięg międzynarodowy, jesteśmy obecni na kilku kontynentach. Handlujemy miedzią, srebrem i złotem. Chcemy opowiedzieć naszą historię Polakom, pokazać na czym polega nasza praca. Historia KGHM to historia wielu pokoleń. Zbudowaliśmy podziemne tunele o powierzchni aglomeracji warszawskiej. Myślimy też o tym, co przed nami, chcemy to pokazać ruszając w trasę po całej Polsce. Pokażemy, że Przyszłość jest z miedzi – podkreślił Prezes KGHM.

 

Skarby ziemi w zasięgu wzroku i rąk

Zwiedzający mobilną wystawę zobaczą filmy na temat kopalni, hut czy zakładów wzbogacania rud w Zagłębiu Miedziowym. Atrakcją będą imitacje sztabek srebra, złota i granulat miedzi. Eksponaty będzie można dotknąć i sprawdzić, ile ważą. Nie zabraknie ciekawostek o czerwonym metalu i innych surowcach. Możemy zdradzić, że widzowie dowiedzą się m.in., co ma wspólnego miedziana anoda z dzwonem Zygmunta w Katedrze na Wawelu. I to wszystko w nowoczesnej formie jak na miedziowego giganta przystało.

 

Przeszłość i przyszłość

Mobilna wystawa będzie również opowiadać o historii odkrycia miedzi w Polsce, ale też informować w przyjaznej formie o ciągu technologicznym i systemach tworzenia wyrobisk. Na zwiedzających, zarówno tych starszych jak i młodszych, będzie m.in. czekał infokiosk z grami i ciekawostkami o miedzi.

Zgodnie z hasłem jubileuszu KGHM „Przyszłość jest z miedzi” pokażemy również widzom, gdzie obecnie wykorzystywany jest czerwony metal, czyli m.in. w produkcji sond kosmicznych, turbin wiatrowych czy w branży komputerowej.

 

Nauka i zabawa z miedzią
Ekspozycja w tirze jest utrzymana w kolorach kojarzących się z KGHM, czyli miedzią, srebrem i złotem. Do tego atrakcją będą m.in. oryginalne stroje górnika i hutnika.

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments