Festiwal Dwa Teatry zagości w Zamościu. Co w programie wydarzenia?

0
516

Na cztery wrześniowe dni Zamość stanie się stolicą teatru. Po raz pierwszy w Hetmańskim Grodzie zagości, przeniesiony z Sopotu, Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”. W ramach wydarzenia, które zaplanowano na 17—20 września, w naszym mieście zaprezentowane zostaną najlepsze spektakle telewizyjne i słuchowiska radiowe minionych sezonów. Towarzyszyć im będą spotkania z twórcami i aktorami, koncerty, wystawy. 

W piątek 9 września w Zamościu oficjalnie ogłoszono program XX edycji Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej.

Jest to zdecydowanie największe przedsięwzięcie kulturalne w tym roku oraz spore wyzwanie dla nas i dla naszych służb  – podkreśla zastępca prezydenta Zamościa Piotr Zając.Jest to także duże wyróżnienie i prestiż dla naszego miasta, które słynie nie tylko z pięknych zabytków, ale i z kultury. Wielkim mecenasem kultury był założyciel Zamościa Hetman Jan Zamoyski, miłośnikiem teatru był także Jan Sobiepan Zamoyski, jeśli chodzi zaś o czasy nowożytne – od 1976 roku organizujemy tutaj Zamojskie Lato Teatralne. Można powiedzieć, że ta dziedzina sztuki towarzyszyła naszemu miastu od samego początku. Nie dziwi więc wybór Zamościa na miejsce organizacji Festiwalu. 

– Festiwal „Dwa Teatry” ma charakter konkursowy. Specjalnie powołane na tę okazję jury ocenia spektakle Teatru Telewizji i słuchowiska radiowe, które miały swoją premierę w roku poprzedzającym festiwal. – tłumaczy Piotr Orzechowski, dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zamość. – Podczas uroczystej gali finałowej, która odbędzie się na zamojskim Rynku Wielkim zostaną wręczone nagrody w kilkunastu kategoriach. Będzie to swojego rodzaju podsumowanie i ukoronowanie rocznej pracy twórców telewizyjnych i radiowych.

W ramach Festiwalu zobaczymy dwadzieścia kilka spektakli teatralnych i będziemy mieli okazję wysłuchać kilkadziesięciu słuchowisk radiowych, w tym słuchowisk dla dzieci. Będą one prezentowane w różnych miejscach na terenie zespołu staromiejskiego: w Auli Państwowej Szkoły Muzycznej, w Klubie Jazzowym „Kosz, w Sali Ślubów czy w sali Consulatus w Ratuszu. 

Spektakle telewizyjne będą odtwarzane w sali Consulatus. Jest to sala doskonale znana mieszkańcom Zamościa, ponieważ odbywają się w niej sesje rady miasta. Na potrzeby festiwalu zostanie zainstalowany ekran, zostaną zasłonięte okna. Będzie to taka mini sala teatralna, kinowa, od piątku 17 września od godziny 9.00 do późnych godzin wieczornych. I tak przez cztery dni. Słuchowisk będzie można posłuchać w Jazz Klub Kosz. – informuje dyrektor Orzechowski.

W tym roku Wielką Nagrodą Festiwalu „Dwa Teatry przyznawaną za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia zostaną uhonorowani Ewa Wiśniewska i Jerzy Zelnik. Z aktorami będzie można się spotkać w niedzielę 19 września w Zamojskiej Synagodze. Dzień wcześniej – w sobotę, 18 września gośćmi „Synagogi” będą inne znane ról teatralnych i telewizyjnych osobistości: Henryk Talar, Edyta Jungowska, Magdalena Zawadzka, Andrzej Mastelerz.

PROGRAM FESTIWALU:

 

Piątek, 17 września

Ratusz ul. Rynek Wielki 13 sala Consulatus

09.00 – 22.30 prezentacje konkursowe spektakli telewizyjnych

Jazz Club „Kosz” ul. Szczebrzeska 3

09.00 – 22.00 prezentacje konkursowe słuchowisk radiowych

Sala Ślubów ul. Rynek Wielki

13 10.00 – 14.30 prezentacje konkursowe słuchowisk dla dzieci

 

Sobota, 18 września

Ratusz,  ul. Rynek Wielki 13, sala Consulatus

09.00 – 23.00 prezentacje konkursowe spektakli telewizyjnych

Jazz Club „Kosz”, ul. Szczebrzeska 3

09.00 – 22.30 prezentacje konkursowe słuchowisk radiowych

Synagoga – spotkania z gwiazdami

11.00 – 12.00 Henryk Talar, prow. Katarzyna Stoparczyk

12.30 – 13.30 Ewa Ziętek, prow. Agnieszka Krawiec

14.00 – 15.00 Magdalena Zawadzka, prow. Bożena Olechnowicz

15.30 – 16.30 Edyta Jungowska, prow. Katarzyna Stoparczyk

Aula Państwowej Szkoły Muzycznej, ul. Tadeusza Kościuszki 5

17.00 – 18.30 słuchowisko na żywo – trzy jednoaktówki Ireneusza Iredyńskiego

1. „Radio” Anna Skuratowicz (obsada: Henryk Talar, Aleksandra Radwan, Jakub Kordas)

2. „Wygrana” Piotr Skotnicki (obsada: Ewa Ziętek, Andrzej Mastalerz)

3. „Okno” Aleksandra Głogowska (obsada Angelika Kurowska, Marcin Przybylski)

Rynek Wodny – Scena Miejska

pokaz spektakli:

11.00 – 12.30 Kartoteka w reż. Konrada Swinarskiego

13.00 – 14.30 Moja córeczka w reż. Andrzeja Barańskiego

Rynek Wodny – Scena Miejska

Dwa Teatry czytają:

16.00 – 16.30 czytanie Różewicza – czyta Andrzej Ferenc

17.00 – 17.30 czytanie Lema – czyta Andrzej Mastalerz

Rynek Wodny – Scena Miejska

20.30 – 21.30 recital Natalii Sikory i Pawła Stankiewicza

Rynek Wielki

21.00 – 22.30 Zamojska Arlekinada

 

Niedziela, 19 września

Ratusz, ul. Rynek Wielki 13 sala Consulatus

09.00 – 23.00 prezentacje konkursowe Spektakli

Jazz Club „Kosz”, ul. Szczebrzeska 3

09.00 – 22.30 prezentacje konkursowe słuchowisk radiowych

Synagoga – spotkania z gwiazdami

11.00 – 12.00 – Ewa Wiśniewska – prow. Bożena Olechnowicz.

13.00 – 14.00 – Jerzy Zelnik – prow. Bożena Olechnowicz

Aula Państwowej Szkoły Muzycznej, ul. Tadeusza Kościuszki 5

15.00 – 16.50 Jerzy Zelnik w Teatrze Telewizji „Spiskowcy” Josefa Conrada, w reżyserii Zygmunta Hubnera 107’

17.00 – 17.45 Jerzy Zelnik w Teatrze Polskiego Radia „Jonycz” Antoniego Czechowa, w reżyserii Henryka Rozena 45’

18.00 – 19.30 Ewa Wiśniewska w Teatrze Telewizji „Boulevard Voltaire” autorski spektakl Andrzeja Barta 72’

19.45 – 20.45 Ewa Wiśniewska w Teatrze Polskiego Radia „Kropla deszczu w ciemnym oceanie” w reż. Waldemara Modestowicza

Rynek Wodny Scena Miejska

pokaz spektakli Teatru TV

11.00 – 12.30 „Pierścień wielkiej damy” reż Andrzej Szafiański

13.00 – 14.30 „Aktor” reż. Maciej Prus

Rynek Wodny Scena Miejska

Dwa Teatry czytają;

16.00 – 16.30 – czytanie Norwida – czyta Jarosław Gajewski

17.00 – 17.30 – czytanie Baczyńskiego – czyta Marcin Przybylski

Rynek Wodny Scena Miejska

20.00 – 21.00 Koncert: Trio Marcina Wasilewskiego

 

Poniedziałek, 20 września

Ratusz, ul. Rynek Wielki 13, sala Consulatus

09.00 – 17.30 prezentacje konkursowe spektakli telewizyjnych

Jazz Club „Kosz”, ul. Szczebrzeska 3

09.00 – 16.30 prezentacje konkursowe słuchowisk radiowych

Sala Ślubów, ul. Rynek Wielki 13

10.00 – 14.00 prezentacje konkursowe słuchowisk dla dzieci

Rynek Wielki

19.00 – 21.00 Wielka Gala XX Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry – Zamość 2021”

 

plakat glowny 2t 1 Festiwal Dwa Teatry zagości w Zamościu. Co w programie wydarzenia? imprezy towarzyszace 2t 1 Festiwal Dwa Teatry zagości w Zamościu. Co w programie wydarzenia? program 2t spektakle plus sluchowiska 1 Festiwal Dwa Teatry zagości w Zamościu. Co w programie wydarzenia? program 2t spektakle plus sluchowiska 2 Festiwal Dwa Teatry zagości w Zamościu. Co w programie wydarzenia?

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments