Rowerem do Zadwórza

0
659
Jacek Szponar, Cmentarz Orląt Lwowskich we Lwowie

20 sierpnia 2021 roku grupa cyklistów ze ,,Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów” w Przemyślu, wyruszyła w 9 rajd do Zadwórza na Ukrainie.  Wśród uczestników rajdu był Jacek Szponar – nauczyciel wychowania fizycznego z Zespołu Szkół Społecznych w Zamościu.

Bitwa pod Zadwórzem, 33 km od Lwowa miała miejsce 17 sierpnia 1920 roku w czasie wojny polsko – bolszewickiej i była określana przed II wojną światową jako ,,Polskie Termopile”. W walce zginęło 318 bohaterów (,,Orląt Lwowskich”) z 330 wszystkich walczących żołnierzy. Dzięki heroicznej walce Lwów nie został zdobyty przez armię Budionnego, a jej ostateczny cios zadano w bitwie pod Komarowem. 

Razem z uczestnikami rajdu pokonaliśmy trasę ponad 300 km rowerem, zwiedzając jednocześnie Lwów oraz cmentarz ,,Orląt Lwowskich”, w którym spoczywa 5 poległych ,,Zadwórzańskich bohaterów” z ich dowódcą kapitanem Bolesławem Zajączkowskim. – opowiada Jacek Szponar.

Główne uroczystości bitwy pod Zadwórzem odbyły się 21 sierpnia. Jak co roku przybyła liczna grupa Polaków ze Lwowa wraz z konsul generalnym RP panią Elizą Dzwonkiewicz. Z Polski przyjechali przedstawiciele polskich władz, duchowni i żołnierze. 

Jako mieszkaniec Zamościa, jadąc w tak daleką podróż rowerem chciałem oddać hołd poległym w wojnie polsko – bolszewickiej w 1920 roku. W ubiegły weekend odbyły się obchody bitwy pod Komarowem, w których również uczestniczyłem razem z członkami stowarzyszenia z Przemyśla. Dzięki współpracy władz Gminy Sitno i  Starostwa Powiatowego w Zamościu, mogłem także zorganizować ich pobyt na Zamojszczyźnie. – mówi Jacek Szponar. Dodaje też, że w kolejną rocznicę Bitwy pod Zadwórzem zamierza ponownie wziąć udział w rajdzie rowerowym. Chciałby także zawieźć tam młodzież ze szkoły, w której uczy, by zapoznać ich z tym ważnym, a nieco już zapomnianym wydarzeniem z naszej historii.

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments