Zmiany w Radzie Miasta Zamość. Jeden wiceprzewodniczący odwołany, drugi ogłosił rezygnację

0
574

Podczas poniedziałkowej (30.08) sesji stanowisko stracił dotychczasowy wiceprzewodniczący Rady Miasta Zamość Dariusz Zagdański. Stało się to na wniosek siedmiorga opozycyjnych radnych. Ta sama grupa radnych chciała także odwołania wiceprzewodniczącego Piotra Małysza. Ten jednak, nie czekając na wyniki głosowania nad wnioskiem, ogłosił, że rezygnuje z mandatu radnego.

Pod wnioskami o odwołanie obu członków prezydium podpisali się radni: Agnieszka Klimczuk, Sławomir Ćwik, Tadeusz Lizut, Zdzisław Wojtak, Wiesław Nowakowski, Janusz Kupczyk i Grzegorz Podgórski.

Wiceprzewodniczącemu Dariuszowi Zagdańskiemu autorzy wniosku zarzucili, że “nie wykazuje chęci współpracy z prezydium Rady Miasta poprzez wcześniejsze uzgadnianie wątpliwości i wniosków, lecz czyli to dopiero w trakcie sesji, co prowadzi do jej niepotrzebnego wydłużania”. Ponadto “jako jedyny radny Rady Miasta Zamość utrudnia mieszkańcom kontakt ze sobą, poprzez nie ujawnianie danych kontaktowych w postaci numeru telefonu i adresu email. Podczas, gdy dane te dotyczące pozostałych radnych, ujawnione są na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.

Jako przyczynę złożenia wniosku o odwołanie Piotra Małysza z funkcji wiceprzewodniczącego podano natomiast publikowane przez niego w mediach społecznościowych wpisy, które były uznawane przez część lokalnego społeczeństwa jako naganne i niegodne sprawowanej funkcji. Wiceprzewodniczącemu Małyszowi autorzy wniosku wytykają także, że przez znaczną część czasu zamieszkuje w Szwecji, co nie pozwala mu na właściwe sprawowanie funkcji (sprawowanie dyżurów czy bezpośredni kontakt z mieszkańcami).

W głosowaniu tajnym “za” wnioskiem o odwołanie wiceprzewodniczącego Dariusza Zagdańskiego zagłosowało 13 radnych, “przeciw” było 8, a jeden “wstrzymał się od głosu.-

Szanuję państwa głos, to jest wasz osąd, nie neguję wyniku tajnego głosowania – skomentował odwołany ze stanowiska wiceprzewodniczącego Dariusz Zagdański.

Inaczej sytuacja wygladała w przypadku wiceprzewodniczącego Piotra Małysza. Zanim doszło do głosowania nad wnioskiem, on sam poinformował zebranych, że następnego dnia złoży rezygnację z funkcji radnego.

– Pan prezydent i moi koledzy wiedzieli od dawna, że planuję złożenie mandatu i rezygnację z pracy w Radzie Miasta Zamość. We wtorek dostarczę do biura rady stosowne dokumenty. Powody są wyłącznie osobiste. To moja ostatnia sesja, na której jestem w roli radnego, jeśli będę na kolejnych, to już w innym charakterze. Poinformowałem o decyzji w takim momencie na sesji, gdy byli wszyscy radni, przewodniczący rad osiedli i mieszkańcy – powiedział Piotr Małysz

Głosowanie mimo wszystko się odbyło. I gdyby nie podjęta przez Piotra Małysza decyzja, zachowałby stanowisko w prezydium. Za jego odwołaniem było 8 radnych, 12 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.

 

 

 

 

 

 

 

Poprzedni artykułZamość poszerzy granice? Będą konsultacje społeczne w tej sprawie
Następny artykułFestiwal Ulica Literacka i odsłonięcie kolejnej rzeźby inspirowanej twórczością Leśmiana
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments