Zamość poszerzy granice? Będą konsultacje społeczne w tej sprawie

0
195
screenshot: esesja

Zamojscy radni, podczas poniedziałkowej sesji zdecydowali o przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami w sprawie ich stanowiska, co do ewentualnego powiększenia miasta.

Przypomnijmy, że petycję dotyczącą powiększenia obszaru Zamościa złożył w Radzie Miasta, Mariusz Rutkowski.

Zamość zamieszkuje 63 437 osób co stanowi 62 wynik wśród miast w Polsce. Natomiast jego powierzchnia wynosi 30,34 kilometra kwadratowego co daje mu dopiero 177 pozycję na krajowym podwórku. Zamość się wyludnia, ludzie emigrują do większych ośrodków miejskich. W 1998 roku miasto zamieszkiwało 68 288 osób. To wówczas był ostatni rok funkcjonowania województwa zamojskiego. Od tamtego czasu liczba ludności Zamościa zmniejszyła się o ponad 7 procent. Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2030 roku Zamość będzie zamieszkiwać 59 211 osób czyli o ponad 13 procent mniej niż przed rozpadem województwa zamojskiego. – tłumaczy autor petycji. – Nie można się łudzić, że Zamość bez powiększenia granic może skutecznie konkurować z Lublinem czy Rzeszowem, czy to o inwestorów czy to o studentów. Nowe tereny to nowe możliwości i nowe szanse. – przekonuje Rutkowski.

W swojej petycji, Mariusz Rutkowski proponuje dwa warianty powiększenia granic miasta. Oba uwzględniają przyłączenie do Zamościa części sąsiadujących miejscowości: Chyżej, Sitańca, Kalinowic, Płoskiego, Mokrego.

Komisja Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta Zamość uznała petycję za zasadną. Podczas poniedziałkowej (30.08) sesji radni głosowali nad uchwałą dotyczące przeprowadzenia konsultacji społecznych wśród mieszkańców Zamościa w zakresie ich stanowiska, co do ewentualnego powiększenia miasta. Dodatkowo, w trakcie posiedzenie do uchwały dodano zapis zobowiązujący Prezydenta Miasta Zamość do przeprowadzenia konsultacji także z Samorządem Gminy Zamość i Samorządem Powiatu Zamość, “ponieważ są to strony, których temat bezpośrednio dotyczy”.

Za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych, 6 wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciwko.

zrzut ekranu 2021 08 31 o 094416 Zamość poszerzy granice? Będą konsultacje społeczne w tej sprawie

zamosc powiekszony 1 Zamość poszerzy granice? Będą konsultacje społeczne w tej sprawie

 

Poprzedni artykułEmerycie i rencisto: od września uważaj na zarobki
Następny artykułZmiany w Radzie Miasta Zamość. Jeden wiceprzewodniczący odwołany, drugi ogłosił rezygnację
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments