To koniec UPZ. Prezydent Duda podpisał ustawę o powołaniu w jej miejsce Akademii Zamojskiej

1
196
fot. Kazimierz Chmiel - Światłoczuły.pl
fot. Kazimierz Chmiel - Światłoczuły.pl

Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu przestanie istnieć. Na jej bazie powstanie Akademia Zamojska. W poniedziałek (16.08) prezydent Andrzej Duda podpisał poselski projekt ustawy o utworzeniu uczelni działającej pod tym szyldem.

 

Głównym inicjatorem przedsięwzięcia i wnioskodawcą projektu ustawy o powołaniu nowej, państwowej uczelni, nawiązującej do wielowiekowych tradycji rodu Zamoyskich jest Sławomir Zawiślak, poseł PiS z Zamościa. O reaktywację Akademii mocno zabiegał także poseł Kukiz’ 15 – Jarosław Sachajko. Ustawa przekształcająca Uczelnię Państwową im. Szymona Szymonowica w Akademię Zamojską została odrzucona przez Senat. Na ubiegłotygodniowym (11.08) posiedzeniu sejmu posłowie odrzucili uchwałę Senatu. By reaktywacja uczelni mogła dojść do skutku, potrzebny był jeszcze tylko podpis Prezydenta Andrzeja Dudy. Stało się to wczoraj. Nowinę tę obwieścił za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych poseł Sławomir Zawiślak:

 

 

Ważna informacja dla wszystkich zainteresowanych. Przed chwilą Prezydent RP Pan Andrzej Duda podpisał ustawę o utworzeniu Akademii Zamojskiej. Serdecznie dziękujemy, cieszymy się, że po 237 latach Akademia Zamojska powraca do naszego pięknego miasta, by pozytywnie wpływać na rozwój regionu.” – napisał wczoraj na swoim facebookowym profilu poseł Zawiślak.

 

Ustawa przewiduje utworzenie z dniem 1 września 2021 r. Akademii Zamojskiej z siedzibą w Zamościu na bazie istniejącej Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica. Zgodnie z ustawą mienie uczelni stanie się mieniem akademii. Pracownicy zatrudnieni w uczelni staną się pracownikami akademii, jednak – jak wynika z ustawy – stosunki pracy z tymi pracownikami wygasną po upływie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, jeżeli przed upływem tego terminu nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy i płacy.

 

- reklama-
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Wojtek

Warto dodać, że inicjatorem utworzenia Akademii był Społeczny Komitet, do którego zaproszony został m.in. poseł Zawiślak