„Czarna owca” i Arkadiusz Jakubik na otwarcie 22. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu

0
237

Premiera filmu Aleksandra Pietrzaka „Czarna owca” w niedzielę 8 sierpnia rozpocznie 22. edycję Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. Film opowiada o rodzinie, w której tylko pozornie wszystko układa się jak należy. Po projekcji z widzami zgromadzonymi w Kinie „Skarb” spotkają się aktorzy – Arkadiusz Jakubik, Agata Różycka i Kamil Szeptycki – oraz sam reżyser. Do 15 sierpnia w Zwierzyńcu widzowie zobaczą około 150 filmów polskich i zagranicznych, z czego blisko 40 to produkcje pokazywane przedpremierowo. Tegoroczny LAF to także spotkania z twórcami kina, koncerty i konkurs prelegentów filmowych.

Po ubiegłorocznej tzw. hybrydowej formule wydarzenia ponownie w stolicy Roztocza spotkają się miłośnicy kina. W programie Letniej Akademii Filmowej znajduje się prawie 40 produkcji pokazywanych przedpremierowo, filmy polskie i zagraniczne, studyjne hity ostatnich miesięcy, propozycje dla dorosłych i dla dzieci. Łącznie około 150 filmów zobaczą widzowie w czterech salach kinowych. Tradycyjnie także co wieczór o zmroku na dziedzińcu zabytkowego Browaru Zwierzyniec odbędą się projekcje w ramach „Kina nocnego”. Nawiązując do idei „Akademii” podczas wydarzenia nie zabraknie rozmów z artystami i konkursu prelegentów filmowych. Dla fanów muzyki są trzy wieczorne koncerty, a dla miłośników odkrywania świata – spotkanie z podróżnikami. Szczegółowy program jest dostępny na www.laf.org.pl

POROZMAWIAJMY O KINIE: GOŚCIE LAF

W tym roku do Zwierzyńca przyjadą tacy artyści, jak reżyserka Dorota Kędzierzawska (cykl „Jestem” z najnowszym „Żużlem” i wykład masterclass), reżyser Magnus von Horn (z obsypanym nagrodami „Sweat”, „Intruzem” i dwoma krótkometrażowymi filmami), Maciej Bochniak (retrospektywa filmowa na czele z głośną „Magnezją” i mniej znanymi tytułami), aktorka Roma Gąsiorowska (zobaczymy ją w „Amatorach” u boku artystów z niepełnosprawnością intelektualną), reżyser Maciej Barczewski i aktor Rafał Zawierucha (z przedpremierową projekcją „Mistrza”), aktorka i reżyserka Hanka Brulińska (polska premiera „Maski” w jej reżyserii), reżyser Grzegorz Zariczny (z „Prostymi rzeczami”), Łukasz Machowski i Katarzyna Machałek (spotkanie po projekcji dokumentów z cyklu „Prosto z Roztocza”) i operator filmowy Grzegorz Hartfiel (z pierwszym w Polsce pokazem hinduskiego filmu, w którym odpowiada za zdjęcia).

Z twórcami rozmowy prowadzić będą tradycyjnie krytyk filmowy Łukasz Maciejewski, który w cyklu „Łukasz Maciejewski zaprasza” zaproponuje kilka dobrych polskich produkcji (łącznie z przedpremierowym pokazem „Mistrza” w reż. Macieja Barczewskiego) oraz dziennikarz filmowy i dyrektor artystyczny LAF Ryszard Jaźwiński.

150 FILMÓW w 16 CYKLACH

LAF to projekcje filmowe podzielone na cykle. W tym roku wybierzemy się w podróż na północ Europy, pokazując produkcje zebrane pod hasłem „Szwedzki tygiel” (w tym cztery przedpremiery, m.in. oparty na faktach dramat Jespera Ganslandta „438 dni” o dwóch dziennikarzach schwytanych w Afryce i oskarżonych o terroryzm). Zajrzymy „Pod wieżę Eiffla” (propozycje z kinowego obiegu ostatnich lat i miesięcy, w tym siedem przedpremier), ale i przedpremierowo zaproponujemy filmy „Prosto z Roztocza” (mozaikowy obraz kobiet z Roztocza w „Dniu i nocy” – work in progress – oraz krótkometrażowy dokument „Jeden marzy, drugi nie”). W cyklu „Filmy w sieci” będzie okazja zobaczyć najlepsze europejskie i światowe produkcje, pokazywane w kinach studyjnych w minionym, nieco przedłużonym ze względu na pandemię sezonie (m.in. „Berlin Alexanderplatz”, „Na rauszu”, „Minari” czy „Niepamięć”). „W polskim obiektywie” z kolei polecamy zwłaszcza premierowy pokaz „Maski” w reż. Hanki Brulińskiej (eksperymentalna adaptacja opowiadaniaStanisława Lema) oraz produkcje już uznane, a rzadko dostępne, jak „Wieloryb z Lorino”, „Jestem REN” czy „Koncert balkonowy” – tragikomiczny obraz polskiego społeczeństwa w dobie pierwszego lockdownu.

Idąc z duchem czasu polecamy cykl „Młodzi duchem”, a w nim m.in. „Babcię szczęściarę” w reż. Sasie Sealy, o starszej pani z nowojorskiego Chinatown, którą po wizycie w kasynie odwiedzają gangsterzy (polska przedpremiera).

Miłośnicy horrorów i thrillerów czekają na cykl „Strachy na LAF-y”, w którym w tym roku pokażemy 22 tytuły, z czego większość nie miała jeszcze swojej polskiej premiery. Zainteresować mogą choćby „Anonimowe zwierzęta” (reż. Baptiste Rouveure) czy ekohorror „Gaia” (reż. Jaco Bouwer) o sprawiedliwości i zemście za krzywdy wyrządzone Matce Ziemi.

Latem na Roztoczu odpoczywają całe rodziny, dlatego tradycyjnie dla najmłodszych widzów mamy kino „Król LAF”, a w nim projekcje ciekawych i wartościowych, niebanalnych filmów. Pośród 21 tytułów znajdują się przedpremiery: „Klub brzydkich dzieci”, holenderski film o deportacji dzieci uznanych na brzydkie, czy włoski „Mój brat ściga dinozaury” o relacjach rówieśniczych i bracie z Zespołem Downa – oba filmy robią furorę na festiwalach i w konkursach.

Na symboliczne zakończenie 22. odsłony Letniej Akademii Filmowej pokazany zostanie obraz „Zło nie istnieje” – czesko-irańsko-niemiecka produkcja nagrodzona w ubiegłym roku Złotym Niedźwiedziem za najlepszy film na Berlinale (polska przedpremiera!). Reżyser Mohammad Rasoulof pokazuje w nim cztery historie, które są wariacjami na temat moralności i kary śmierci, wolności jednostki w despotycznym reżimie.

ALL YOU NEED IS LAF

Podczas Akademii odbędzie się tradycyjnie Konkurs Prelegentów Filmowych. Nie zabraknie koncertów. Na naszej scenie na dziedzińcu Browaru Zwierzyniec zagra i zaśpiewa słynna folkowa Orkiestra Świętego Mikołaja, w projekcie szymonmówi usłyszymy Szymona Żurawskiego, a wcześniej wystąpi nieszablonowy Sviatyj. Wiemy, że Zwierzyniec i Roztocze ściągają miłośników podróżowania, pasjonatów pieszych wędrówek, przejażdżek rowerowych i spływów kajakowych. Dla nich mamy spotkanie z Arkadiuszem Winiatorskim i Olą Synowiec, którzy opowiedzą o pieszym pokonaniu Ameryk (czyli: Stones on Travel).

Szczegóły programu dostępne są na stronie internetowej www.laf.org.pl, poprzez którą można również kupować karnety na seanse. Pojedyncze bilety będą do kupienia w Zwierzyńcu od niedzieli 8 sierpnia. Nowy regulamin uczestnictwa w LAF jest także na stronie internetowej. Nieliczne zmiany organizacyjne wynikają z dbałości o naszego Widza i Gościa – przestrzegamy zaleceń wynikających z tzw. pandemicznych obostrzeń sanitarnych.

Letnia Akademia Filmowa jest festiwalem, który odbywa się co roku latem w Zwierzyńcu na Roztoczu. Gromadzi miłośników dobrego kina, ale i szerzej: ludzi szukających ciekawych wrażeń kulturalnych. LAF to kino polskie i zagraniczne, fabularne i dokumentalne, krótko- i pełnometrażowe. To projekcje filmowe, ale i spotkania z twórcami kina, dyskusje, koncerty, warsztaty, wystawy, konkursy. To także spotkania przyjaciół i znajomych, którzy odliczają czas od sierpnia do sierpnia, żeby znowu spotkać się w Zwierzyńcu i doświadczyć tego, jak Kino łączy ludzi, a przy okazji skorzystać z uroków Roztoczańskiego Parku Narodowego, który od czerwca 2019 roku jest na liście rezerwatów biosfery UNESCO.

Organizatorem wydarzenia jest obecnie Fundacja Filmowa Warszawa.

-materiał nadesłany

laf2021 800x800 do info „Czarna owca” i Arkadiusz Jakubik na otwarcie 22. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu

 

Poprzedni artykułNowe nagrania podpalacza z Zamościa (FILM)
Następny artykułKalinowice będą miały halę sportową z prawdziwego zdarzenia.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments