Festiwal “Dwa Teatry” przeniesiony z Sopotu do Zamościa.

0
268

Jubileuszowa 20. edycja znanego i cenionego Festiwalu „Dwa Teatry”, organizowanego wspólnie przez Telewizję Polską S.A. i Polskie Radio S.A., została oficjalnie przeniesiona z Sopotu do Zamościa. We wtorek 3 sierpnia Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski, Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska i prezydent Zamościa Andrzej Wnuk podpisali list intencyjny w tej sprawie. W Hetmańskim Grodzie Festiwal zagości na trzy kolejne edycje.

 

Wydarzenie ma charakter konkursowy. Odbywa się od 2001 roku. Do 2019 r. organizowane było w Sopocie. Ubiegłoroczna edycja została odwołana z powodu pandemii. Gospodarzem tegorocznej odsłony Festiwalu “Dwa Teatry” będzie Zamość. Organizację przedsięwzięcia w naszym mieście przypieczętowało podpisane porozumienie o współpracy. Zgodnie z treścią dokumentu, Miasto Zamość będzie współorganizatorem festiwalu do 2023 roku.

Radiowy teatr jest rówieśnikiem Polskiego Radia, które rozpoczęło nadawanie w 1925 roku. Nawiążę do słów Witolda Hulewicza, który nazwał teatr Polskiego Radia teatrem wyobraźni. Na przestrzeni blisko stu lat nasz teatr przyciągał wspaniałe głosy, wspaniałe nazwiska i zachwycał przede wszystkim słuchaczy. Częścią tej historii jest bez wątpienia Festiwal „Dwa Teatry” – powiedziała podczas konferencji w zamojskim ratuszu Agnieszka Kamińska, prezes zarządu Polskiego Radia S.A.

Serdecznie dziękuję Panu Prezydentowi Andrzejowi Wnukowi i Panu Marszałkowi Jarosławowi Stawiarskiemu, za szybką organizację i sprawną komunikację, za to że tak szybko udało się podjąć taką decyzję i przenieść tutaj – myślę, że na dłużej – ten wspaniały festiwal. – dodał Prezes TVP Jacek Kurski. Podkreślił też, że ważnym kryterium przy wyborze Zamościa na miejsce Festiwalu były jego bogate tradycje teatralne. – Już w czasach założyciela miasta, Jana Zamoyskiego, były organizowane spektakle dla publiczności. Ta tradycja trwa do dziś, a jej zwieńczeniem jest Zamojskie Lato Teatralne – powiedział prezes TVP S.A.

Festiwal „Dwa Teatry – Zamość 2021” odbędzie się w dniach 17 – 20 września. Widzowie  zobaczą 24 spektakle spośród 39 zrealizowanych w ostatnim roku. Festiwal odbywać się będzie głównie w przestrzeni zespołu staromiejskiego, m.in. na terenie auli szkoły muzycznej, w sali Consulatus i sali ślubów w ratuszu. Uroczystą galę finałową zaplanowano na 20 września napłynie Rynku Wielkiego.

Festiwal będzie transmitowany na antenach Telewizji Polskiej i Polskiego Radia w programach ogólnopolskich i regionalnych. Bez wątpienia dla Zamościa będzie to ogromna promocja.

 

Poprzedni artykułPOKAZAĆ CHARAKTER! Wywiad z trenerem Gryfa – Sebastianem Luterkiem
Następny artykułZAMOŚĆ: Koncert zespołu KONOPIANS
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments