Kościół Ojców Franciszkanów – ukończone dzieło (zdjęcia)

0
680

Ukończone dzieło

Dobiegają końca prace związane z odbudową historycznego kształtu kościoła Ojców Franciszkanów w Zamościu.

Zamojska Świątynia Franciszkanów została wzniesiona w latach 1637-1665 i jest jedną z okazalszych i oryginalniejszych siedemnastowiecznych budowli. Posiada monumentalną bryłę oraz elewacjach zdobionych bogatym detalem architektonicznym, pełną barokowej ekspresji i rozmachu. W przeszłości wielokrotnie przebudowywano świątynie, m.in. w XIX wieku na potrzeby wojska. W XX wieku franciszkański kościół został adaptowany na cele użyteczności publicznej, jednak obiekt zachował czytelną strukturę przestrzenną.

Zakres prac

Od kilku lat trwały prace, których celem jest przywrócenie historycznego wyglądu tego największego w Polsce XVII-wiecznego barokowego kościoła. Celem podjętych działań była także organizacja w zrewitalizowanej zabytkowej przestrzeni wnętrza i podziemi kościoła wydarzeń kulturalnych o charakterze świeckim i duchowym, w tym m.in. koncertów, wystaw, konkursów plastycznych, spotkań poetyckich, warsztatów. Prace renowacyjne przeprowadzono według projektu: ,,Rewitalizacja największego XVII-wiecznego barokowego kościoła oo. Franciszkanów w Polsce – Zamość”. Realizacji projektu podjęła się Parafia Rzymskokatolicką pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie oo. Franciszkanów w Zamościu w oparciu o umowę nr POIS. 08. 01.00-00-1030/16-00 w ramach „Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 osi priorytetowej ,,8. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury działania ,,8.1. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury”. Wartość całkowita projektu: wyniosła 27 965 269,96 zł, z czego 23 711 041,63 zł pozyskano z funduszy Unii Europejskiej.

Perła baroku

Kościół franciszkanów w literaturze historycznej i artystycznej uważany jest za jedną z najznamienitszych budowli Rzeczpospolitej. Za tak wysoką oceną przemawiają artystyczne walory indywidualne budowli, a także jej niemal organiczne osadzenie w historycznej i architektonicznej panoramie idealnego Miasta Renesansowego.

Dziś, po kilku latach od rozpoczęcia prac zrewitalizowana świątynia cieszy oczy wiernych, duszpasterzy i turystów odwiedzających Hetmański Gród. Jeszcze kilka tygodni, a będziemy mogli stanąć we wnętrzu świątyni, by podziwiać jej wnętrze. Na stronie internetowej, poświęconej podjętym pracom, znajdujemy informacje, że kościół posiada już sprawny system ogrzewania oraz pięknie ozdobiony plac przed wejściem, w centrum którego wyeksponowana jest figura Matki Bożej Niepokalanej.

Król instrumentów

W ramach dofinansowania unijnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przewidziano w naszym odbudowywanym kościele piszczałkowe organy. Organy, które zostały wykonane w pracowni firmy Zych w Wołominie, już czekają na koncerty, których będą mogli wysłuchać wszyscy odwiedzający świątynię. Są to organy 33-głosowe, składające się z ponad 2000 piszczałek.

Odkryte podziemia

Podjęte prace budowlano-konserwatorskich pomogły także w dostosowaniu i wyposażeniu podziemi obiektu na cele aranżacji muzealnej i działalności kulturalnej. Muzeum to będzie jednostką nowoczesną, prezentującą oryginalne zabytki w połączeniu z multimediami. Będzie można tu zobaczyć ekspozycje przybliżającą, za pomocą nowoczesnych środków interakcyjnych, obyczajowość pochówkową doby nowożytnej, szczególnie z okresu baroku.

ks. Krzysztof Hawro

image 6487327 Kościół Ojców Franciszkanów - ukończone dzieło (zdjęcia) image 6487327 1 Kościół Ojców Franciszkanów - ukończone dzieło (zdjęcia) image 123927839 Kościół Ojców Franciszkanów - ukończone dzieło (zdjęcia)

Poprzedni artykułKrótkofalówki jako pomysł na zabawę na świeżym powietrzu
Następny artykułWystawa „Tu rodziła się »Solidarność« rolników” – zaproszenie
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments