Czy zniżki z OC przechodzą na autocasco?

0
192

Autocasco to nieobowiązkowe, ale bardzo szerokie pod względem zakresu ochrony ubezpieczenie, które zdecydowanie warto wykupić. Problemem są – jak to zwykle bywa – koszty, ponieważ to najdroższa polisa na rynku. Czy zatem w celu obniżenia ceny autocasco istnieje możliwość skorzystania ze zniżek wypracowanych w ramach obowiązkowego OC? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Przeniesienie zniżek z OC na AC tylko w tym samym towarzystwie

Składka AC jest uzależniona od wielu czynników dotyczących parametrów polisy oraz informacji na temat właściciela i pojazdu. Jedna z ważniejszych zmiennych wpływających na cenę autocasco to zniżki za bezszkodowe kontynuowanie ubezpieczenia – im wyższe, tym tańsze AC. I tu pojawia się problem dla kierowców, którzy zamierzają wykupić tę polisę dopiero po raz pierwszy, ponieważ z oczywistych względów nie posiadają jeszcze żadnych zniżek. Czy w ich przypadku ratunkiem może być przeniesienie zniżek z OC?

Teoretycznie to świetny z punktu widzenia osób, którym przez lata bezszkodowej jazdy udało się wypracować duże zniżki. Przeniesienie ich na AC w praktyce jest co prawda możliwa, ale wyłącznie pod pewnymi, ściśle określonymi warunkami. Po pierwsze należy znaleźć towarzystwo, które daje taką, ponieważ jest ona dostępna wyłącznie w niektórych firmach – na pewno nie we wszystkich, podobnie jak np. ubezpieczenie krótkoterminowe, którego również nie da się wszędzie kupić.

Kolejna kwestia to posiadanie OC w tej samej firmie, w której chcesz przenieść składki na AC. Krótko mówiąc, taka możliwość istnieje wyłącznie w obrębie jednego towarzystwa – wykluczone jest wykupienie autocasco w jednej, a obowiązkowego OC w innej firmie. W takiej sytuacji kierowca musi od podstaw wypracowywać zniżki wyłącznie w ramach AC, co oznacza ni mniej, ni więcej jak wyższą składkę. Pojawia się zatem zasadne pytanie, czy w ogóle opłaca się kupować ubezpieczenia komunikacyjne w różnych towarzystwach.

Kiedy warto skorzystać z możliwości przeniesienia zniżek z OC na AC

Odpowiedź brzmi: to zależy. Jeżeli poszukujesz ściśle określonego autocasco i Twoje wymagania spełnia tylko jedna lub kilka ofert, a OC w każdej z nich jest drogie, nie pozostanie nic innego jak wykupienie obowiązkowej polisy w innej firmie. Jeśli jednak nie masz ściśle określonych potrzeb i wystarczy Ci uniwersalne AC, zdecydowanie warto nabyć dwa ubezpieczenia w pakiecie. To rozwiązanie opłacalne tym bardziej, że często można liczyć na atrakcyjne upusty i promocje z tytułu połączenia dwóch produktów. Nierzadko w ten sposób da się kupić kompletny pakiet OC i AC w cenie jednego z tych ubezpieczeń w innych firmach, a to zasługa m.in. możliwości przeniesienia zniżek z jednej polisy na drugą.

Podsumowując, jeżeli chcesz skorzystać ze zniżek wypracowanych w ramach obowiązkowego OC, żeby dzięki nim obniżyć składkę autocasco, oba ubezpieczenia muszą być wykupione w tym samym towarzystwie. W znalezieniu najlepszej oferty pomoc zapewnia kalkulator ubezpieczeniowy dostępny na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/, dzięki któremu wyszukasz i porównasz oferty pakietów OC i AC wielu towarzystw działających na polskim rynku. To świetne wsparcie w wyborze najlepszej polisy – wystarczy uzupełnić formularz i wpisać w nim niezbędne informacje dotyczące m.in. indywidualnych wymagań odnośnie do zakresu ochrony, danych personalnych, przebiegu historii ubezpieczeniowej i parametrów pojazdów, żeby móc szybko i łatwo porównać wiele ofert i wybrać najkorzystniejszą.

Poprzedni artykułLekcje ciemności Bogdana Konopki w Ratuszu!
Następny artykułZAMOŚĆ: Więźniowie będą pracować w piekarni
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments