Lekcje ciemności Bogdana Konopki w Ratuszu!

0
180

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne przygotowało miłośnikom sztuki prawdziwą gratkę! Już w najbliższą środę, tj. 14 lipca, o godzinie 17:00 odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy fotografii Bogdana Konopki pt. „Leçons de Ténèbres (Lekcje Ciemności)”. Ekspozycja będzie dostępna do 30 sierpnia 2021 roku.

Tytuł „Leçons de Ténèbres” („Lekcje Ciemności”) nawiązuje do kompozycji muzycznej Françoisa Couperina – utwór towarzyszył odprawianemu przed świtem nabożeństwu Ciemnej Jutrzni polegającym na rytualnym gaszeniu świec. Ta muzyka wyznacza Konopce czas wywoływania negatywu w kompletnej ciemności. To również metafora pracy w ciemni fotograficznej, którą artysta traktuje jako formę rytuału – momentu, w którym „rodzi się obraz”. Fotografie Bogdana Konopki to stopklatki z przemijających sytuacji. Artysta poszukuje upływającego czasu zwracając oko aparatu w stronę architektury, pomników czy pejzażu. Wydobywa z nich romantyczne piękno i zmusza widza do zadumy nad historią. Opuszczone, zapomniane miejsca (strychy, kościoły, ulice i korytarze, a nawet salony gier wideo) przypominają o samotnej drodze człowieka przez życie.

Podczas wernisażu będzie można porozmawiać z żoną nieżyjącego już Artysty oraz kupić album.

Wystawa jest wypożyczona z Galerii Leica 6×7 i współfinansowana przez miasto Zamość.

Bogdan Konopka urodzony w 1953 roku w Dynowie. Jeden z najważniejszych przedstawicieli nurtu “fotografii elementarnej” (1982-86). Od 1988 mieszkał i pracował w Paryżu, gdzie współpracował z galerią FrançoisePaviot. W roku 2000 został ostatnim w XX wieku artystą przyjętym do ZPAF. W 2003 roku w paryskim Centrum Pompidou odbyła się jego indywidualna wystawa “Paryż, miasto niewidzialne” (Paris, La villeinvisible). Prace Konopki znajdują się w wielu zbiorach, m.in.: Fonds Nationald’ArtContemporain w Paryżu, Musée de L’Elysée w Lozannie, Muzeum Sztuki w Łodzi i Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Dwukrotnie nominowany do nagrody Niépce’a, (1994/1995), Laureat Grand Prix de la Ville de Vevey w Europejskim Konkursie Fotografii w 1998 roku. W roku 2017 odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zmarł 19 maja 2019 roku w Paryżu.

materiał nadesłany

konopka plakat Lekcje ciemności Bogdana Konopki w Ratuszu!

Poprzedni artykułNa ludową nutę w Zwierzyńcu [ZDJĘCIA]
Następny artykułCzy zniżki z OC przechodzą na autocasco?
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments