Motocyklista potrącił dziecko przechodzące przez przejście

0
215
fot. KPP Biłgoraj

Z poważnymi obrażeniami ciała do szpitala przetransportowany został 12-letni chłopiec jak i motocyklista, który potrącił dziecko przechodzące przez przejście. Policja ustala szczegóły zdarzenia i apeluje o rozsądek na drodze. 

Do zdarzenia doszło w piątkowy wieczór po godzinie 20:00 na ulicy Kościuszki w Biłgoraju. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że 26-letni mieszkaniec gminy Biłgoraj, który kierował motocyklem marki Honda potrącił przechodzącego przez przejście dla pieszych 12-letniego chłopca. Zarówno potrącony chłopiec jak i motocyklista zostali przetransportowani do szpitali z poważnymi obrażeniami ciała. Jak wykazało przeprowadzone przez policjantów badanie na zawartość alkoholu motocyklista był trzeźwy. Obecnie ustalamy i wyjaśniamy wszystkie okoliczności zdarzenia.

Policja przypomina, że od 1 czerwca bieżącego roku uległy zmianie poszczególne przepisy dotyczące kierowców i osób pieszych. Wprowadzone zmiany sprawiły, że każdy pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Wyjątkiem jest tramwaj: przed tym pojazdem pieszy pierwszeństwo ma tylko wtedy, gdy znajdzie się już na przejściu dla pieszych.

Nowo wprowadzone przepisy nie zwalniają jednak pieszych z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych. Istotną zmianą w przepisach jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych. Przepisy regulują zachowania kierujących pojazdami względem osób pieszych. Kierowcy pojazdów są obwiązani do obserwowania nie tylko przejścia, ale także jego okolicy. Ich obowiązkiem jest zachowanie szczególnej ostrożności oraz zmniejszenie prędkości tak, by nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na przejściu lub wchodzącego na przejście. Pamiętajmy, że zarówno pieszy, jak i kierowca mają rzeczywisty wpływ na to, co zdarzy się na przejściu dla pieszych. Tak naprawdę niewiele trzeba, by przejścia stały się bezpieczne. Wystarczy, by zarówno piesi jak i kierowcy zastosowali się do  kilku  prostych zasad i przed przejściem zwolnili, rozejrzeli się i dopiero wtedy bezpiecznie przeszli lub przejechali.

info: młodszy aspirant Joanna Klimek/ KPP Biłgoraj

Poprzedni artykułKsiążkomat może stanąć w Zamościu.
Następny artykułAkcja ratownicza na zalewie w Jacni z udziałem zamojskich Terytorialsów i WOPRU
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments