Akcja ratownicza na zalewie w Jacni z udziałem zamojskich Terytorialsów i WOPRU

0
298
fot. 2LBOT

Na zbiorniku wodnym w Jacni w gminie Adamów, w miniona sobotę, terytorialsi z Zamościa odbyli ćwiczenia z ratownictwa wodnego.  

Wspólne ćwiczenia były okazją do poszerzenia współpracy z WOPR Zamość. Podczas ćwiczeń terytorialsi z 253 kompanii lekkiej piechoty, pod okiem instruktorów z WOPR, realizowali takie zadania, jak prowadzenie akcji ratowniczej wobec osób poszkodowanych, resuscytacja krążeniowo-oddechowa, desant z łodzi osoby poszkodowanej, a także penetracja dna w celu poszukiwania osoby zaginionej w wodzie oraz przeprawa wodna. Żołnierze poznawali także obsługę sprzętu używanego przez ratowników wodnych.

Ćwiczenia tego typu są ważną częścią systemu szkoleniowego żołnierzy obrony terytorialnej. Dają okazję do zdobycia nowych kompetencji, doskonalenia posiadanych umiejętności oraz wymiany doświadczeń. Dodatkowym aspektem jest budowanie dobrych relacji i gruntu pod współpracę żołnierzy OT ze służbami ratowniczymi, co ma owocować sprawnym i efektywnym wsparciem lokalnej społeczności podczas różnego rodzaju sytuacji kryzysowych.

To nie pierwsze takie szkolenia – żołnierze 2 LBOT i ratownicy WOPR regularnie organizują wspólne ćwiczenia. Współpraca ta została sformalizowana w czerwcu ubiegłego roku. Porozumienie obejmuje wzajemne wsparcie szkoleniowe, w szczególności w zakresie działań w warunkach wodnych, wsparcie sprzętowe i logistyczne oraz współdziałanie w ramach prowadzonych akcji ratowniczych i poszukiwawczych na wodach podczas akcji kryzysowych. Dokument przewiduje także wymianę informacji o zdarzeniach wpływających na bezpieczeństwo na wodach oraz innych zdarzeniach mających wpływ na obronność kraju.

Poprzedni artykułMotocyklista potrącił dziecko przechodzące przez przejście
Następny artykułTerroryzowali ekspedientki i kradli pieniądze z utargu. Szajka sklepowych rabusiów w rękach policji
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments