Zamość najmniej zmotoryzowanym miastem w województwie.

0
177

W Zamościu na 1000 mieszkańców przypada 627,1 pojazdów mechanicznych. Dało to miastu 52. miejsce w rankingu zmotoryzowania. To ostatni wynik województwa lubelskiego. 

Eksperci rankomat.pl przygotowując ranking najbardziej zmotoryzowanych miast wzięli pod uwagę samochody osobowe, ciężarowe i motocykle zarejestrowane w 66 miastach na prawach powiatu. W utworzeniu listy posłużono się danymi GUS opracowanymi dla każdego z trzech rodzajów pojazdów w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Miejsce na liście porównywarki wynika z sumy tych pojazdów przypadających na każdy tysiąc mieszkańców danego miasta. Zamość zajmuje 52. miejsce z wynikiem 627,1. To najmniej zmotoryzowane miasto w województwie. Na wyższych pozycjach znajdują się: Biała Podlaska (778,1), Chełm (734,7), Lublin (707,2). W skali kraju liderem rankingu jest Przemyśl (954,0), a ostatnie miejsce zajmuje Wałbrzych (391,1).

Pełna lista poniżej:

źródło: rankomat.pl na podstawie danych GUS
źródło: rankomat.pl na podstawie danych GUS
źródło: rankomat.pl na podstawie danych GUS
źródło: rankomat.pl na podstawie danych GUS

Wysoka liczba ciężarówek w Zamościu

Biorąc pod uwagę wszystkie 3 rodzaje pojazdów Zamość zajmuje 52. miejsce. Najliczniejszą grupę pojazdów stanowią samochody osobowe. Jest ich 516,2 na tysiąc mieszkańców, co daje 56. miejsce w Polsce. W przypadku motocykli pozycja jest taka sama, bowiem Zamość zajmuje 56. miejsce z wynikiem 22,5. Tylko biorąc pod uwagę ciężarówki Zamość jest wyżej w rankingu. Osiąga rezultat 88,4 i plasuje się na 38. miejscu w Polsce. 

źródło: rankomat.pl na podstawie danych GUS
źródło: rankomat.pl na podstawie danych GUS

Lubelskie w połowie stawki

Dane statystyczne GUS pozwalają na określenie najbardziej zmotoryzowanego województwa w Polsce. W Lubelskim przypada 758,1 pojazdów na 1000 mieszkańców. Plasuje to region na 8. miejscu. Liderem jest Mazowsze (875,5), a ostatnie miejsce zajmuje Podlasie (675,7). Biorąc pod uwagę tylko samochody osobowe lubelskie znalazłoby się na 9. miejscu z wynikiem 618,5. Natomiast przy ciężarówkach (92,2) pozycja byłaby 11., a przy motocyklach (47,4) 2.

OC w Zamościu

W I kwartale 2021 r. średnia cena OC w Zamościu wyniosła 573 zł. To o 44 zł mniej od średniej dla całego kraju i 10 zł więcej od średniej wojewódzkiej. W lubelskim wyższe OC płacili tylko mieszkańcy Lublina (648 zł), Natomiast tańsze OC było w Chełmie (568 zł) i Białej Podlaskiej (557 zł). W skali całego kraju to Wrocław (841 zł) był najdroższy, a najtańszy Tarnobrzeg (510 zł).

gdzie placilismy najwiecej za oc Zamość najmniej zmotoryzowanym miastem w województwie.

Miejsce zamieszkania jest bardzo cenną informacją dla ubezpieczycieli. Umożliwia precyzyjniejsze oszacowanie ryzyka powstania szkody. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę nie tylko liczbę zarejestrowanych pojazdów w danym mieście, lecz także natężenie ruchu drogowego czy liczbę wypadków w okolicy.  M.in. dlatego OC w Zamościu, mniejszym mieście niż np. Lublin jest tańsze. – wyjaśnia Tomasz Kroplewski, kierownik ds. rozwoju produktu rankomat.pl.

źródło: rankomat.pl

 

Poprzedni artykułKolejne spektakle Zamojskiego Lata Teatralnego już w weekend! 
Następny artykułZAMOŚĆ: Strażacy uratowali uwięzionego jerzyka.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments