Program “Mój Prąd” – o czym należy wiedzieć

0
215

W ostatnich latach domowe instalacje fotowoltaiczne zyskują coraz większą popularność i pojawiają się częściej na dachach naszych domów. Są przyjaznymi dla środowiska alternatywnymi źródłami pozyskiwania energii elektrycznej, a przy tym łatwe w montażu w gospodarstwach domowych. Dzięki takim działaniom można nie tylko uzyskać tanie źródło energii, ale także przyczyniać się do zmniejszenia oddziaływania na środowisko poprzez promowanie energetyki odnawialnej i stosowania alternatyw dla paliw kopalnych.

Program “Mój Prąd”

W celu zwiększenia popularności instalacji fotowoltaicznych, potocznie zwanych panelami słonecznymi, zdecydowano się na wdrożenie rządowego programu “Mój Prąd”. Stanowi on program dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych, który ma być odpowiedzią na obecne wyzwania związane z energetyką odnawialną i promować tzw. prosumenckie podejście do pozyskiwania energii elektrycznej. Jest  formą wsparcia osób fizycznych, które zdecydowały się na zakup i instalację paneli fotowoltaicznych, poprzez udzielanie dotacji po uprzednim złożeniu odpowiedniego wniosku.

Według aktualnie dostępnych informacji nabór do trzeciej edycji programu ma ruszyć 1 lipca 2021 r. Pieniądze na program mają być pozyskane z funduszy unijnych.

Kto może złożyć wniosek?

Z wnioskiem o dofinansowanie zwrócić się mogą osoby fizyczne prowadzące gospodarstwa domowe, które zdecydowały się na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych. Na oficjalnej stronie internetowej wystarczy wejść w sekcje program mój prąd wniosek. Niezbędne jest również posiadanie podpisanej umowy z zakładem energetycznym, dotyczącej przyłączenia instalacji do istniejącej sieci elektrycznej, a także zamontowanego dwukierunkowego licznika prądu. pastedGraphic.png

Warunki uzyskania dotacji

Wskazane wyżej kroki, jakie musimy wykonać, to jednak nie jedyne niezbędne wymagania do złożenia wniosku. Program “Mój Prąd” wskazuje ściśle określone do spełnienia warunki, by wniosek został pozytywnie rozpatrzony:

  1. Moc mikroinstalacji fotowoltaicznej musi mieścić się w przedziale od 2 do 10 kW.
  2. Instalacja musi być przeznaczona na cele mieszkaniowe.

Jeżeli spełniamy wszystkie niezbędne wymogi i złożymy wniosek w terminie, jego rozpatrzenie powinno być formalnością. Zgodnie z przedstawionymi informacjami dotacja, jaką można uzyskać, wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych instalacji, przy czym nie może to być więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie.

Opłacalność mikroinstalacji fotowoltaicznych

Zazwyczaj koszt mikroinstalacji fotowoltaicznej waha się w przedziale od 20 do 30 tys. złotych. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wysokość dofinansowania nie jest znacząca, jednak w zależności od naszego budżetu dotacja może być przekonującym argumentem. Należy także wspomnieć, że panele fotowoltaiczne mogą nam przynieść w przyszłości wiele innych korzyści, które wiążą się z cenami energii elektrycznej. W obecnym systemie, z każdego 1 kWh energii, którą wprowadzamy do sieci, możemy z powrotem odebrać jej 80%. Reszta energii pobierana jest przez energetykę jako swego rodzaju opłata za jej magazynowanie.

W takiej sytuacji już po kilku latach uzyskamy zwrot środków wydanych na montaż instalacji w niższych cenach energii elektrycznej, co wskazuje na opłacalność takiej inwestycji.

Poprzedni artykuł19-latek wspiął się na słup wysokiego napięcia. Porażony prądem, zawisł głową w dół 10 metrów nad ziemią
Następny artykuł11-latek potrącony na pasach przez BMW.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments