rowerek stacjonarny jak dbac o kondycje Rowerek stacjonarny - jak dbać o kondycję?
Rowerek stacjonarny – jaki najlepiej wybrać?

Szukając sprzętu do domowego treningu, warto rozważyć zakup rowerka stacjonarnego. Jest to rozwiązanie odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i  zaawansowanych kolarzy, zwłaszcza gdy warunki atmosferyczne nie pozwalają na trening. Regularna jazda na rowerze niesie ze sobą szereg korzyści, nie tylko dla naszego wyglądu, ale przede wszystkim zdrowotnych – ma pozytywny wpływ na układ krążenia, zmniejszając ryzyko otyłości i chorób serca. Osoby pragnące pozbyć się nadmiaru kilogramów docenią wpływ ćwiczeń na utratę wagi i wymodelowanie sylwetki. Rowerek treningowy jest szczególnie polecany dla osób z nadwagą – taka forma treningu nie obciąża stawów i jest bezpieczna dla kręgosłupa.

Jaki typ rowerka stacjonarnego wybrać?

Na początek warto rozważyć, który rowerek stacjonarny będzie dla nas odpowiedni. Na rynku znajdziemy wiele modeli, różniących się między funkcjonalnością oraz przeznaczeniem. Powinniśmy przede wszystkim określić nasz poziom zaawansowania. Innym ważnym kryterium są nasze cele treningowe i co chcemy osiągnąć poprzez trening: czy liczy się dla nas głównie redukcja wagi i poprawa wyglądu? A może zależy nam bardziej na treningu wydolnościowym?

Istotne jest też, ile miejsca możemy poświęcić na nasz nowy sprzęt i czy nasz trening nie będzie przeszkadzał innym domownikom. W takim razie warto rozejrzeć się modelem, który jest w miarę możliwości cichy. Głośność sprzętu będzie także istotna, jeśli planujemy trenować przy odcinkach ulubionego serialu. Nie zapominajmy o tym, żeby przed rozpoczęciem regularnych treningów skonsultować się z naszym lekarzem. Nawet jeśli jazda na rowerku stacjonarnym jest stosunkowo bezpieczną formą treningu, nie należy zaniedbywać się w tej kwestii. Gdy już określimy wszystkie parametry, których będziemy oczekiwać od naszego nowego sprzętu, czas na zakup naszego rowerka. Do wyboru mamy różne typy:

  • Rowerek mechaniczny– najtańszy ze wszystkich modeli i o najprostszej konstrukcji. Dobry dla początkujących, ale niestety dość głośny.
  • Rowerek magnetyczny – droższy niż wersja mechaniczna, ale dysponuje znacznie większą regulację oporu. Z tego powodu nadaje się dla początkujących, ale przyda się, gdy będziemy chcieli zwiększyć intensywność treningów. Jest także o wiele cichszy.
  • Rowerek spinningowy – przeznaczony do intensywnego treningu interwałowego, niepolecany dla początkujących.
  • Rowerek poziomy – zaprojektowany z myślą o osobach mających problemy z kręgosłupem. Trening odbywa się w pozycji leżącej, odciążając plecy.
  • Rowerek powietrzny – najdroższy z całego zestawienia, dedykowany dla osób zaawansowanych

Jakie korzyści niesie ze sobą trening na rowerku stacjonarnym?

Jak już wspomniano, trening na rowerku stacjonarnym ma wiele zalet. Nieważne, czy chodzi nam o poprawę stanu zdrowia czy też o wymodelowanie sylwetki – przy regularnych ćwiczeniach efekt będzie zauważalny.

Rowerek stacjonarny – jak schudnąć, ćwicząc w domu? Jeśli naszym głównym celem jest utrata wagi, warto zwrócić uwagę, by nasz rowerek był wyposażony nie tylko w podstawowy komputerek liczący czas i spalone kalorie, ale przede wszystkim w pulsometr. Wtedy pomiar będzie nie tylko bardziej miarodajny, ale będziemy mieć także większą kontrolę nad przebiegiem treningu.

Podsumowując, rowerek stacjonarny to uniwersalny sprzęt do ćwiczeń, który nada się zarówno dla osób początkujących, jak i bardziej zaawansowanych, chcących urozmaicić domowy trening.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments