Tour de Pologne 2021: Kolarze pojadą m.in. przez: Radecznicę, Nielisz, Zamość i Krasnobród.

0
938
fot. Piotr Wójcik/UMWL

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym w czwartek (27.05) odbyła się konferencja dotycząca Tour de Pologne w województwie lubelskim. Wspólnie z marszałkiem Jarosławem Stawiarskim wzięli w niej udział: Prezydent Lublina Krzysztof Żuk, Prezydent Chełma Jakub Banaszek, Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk
oraz Dyrektor LANG Team Czesław Lang. 

Tour de Pologne, jeden z najważniejszych wyścigów świata, należący do prestiżowego cyklu UCI World Tour (najważniejszych zawodów w kolarstwie szosowym obok Tour
de France czy Giro d’Italia) po 12 latach ponownie zawita do Lubelskiego.

W tym roku województwo lubelskie będzie gospodarzem dwóch pierwszych etapów, których trasa poprowadzi przez największe miasta regionu: Lublin, Chełm, Zamość oraz atrakcyjne pod względem krajobrazowym, także dla kolarzy – z uwagi na górskie premie – najwyżej położone obszary Roztocza, Wyżyny Lubelskiej i Pagórów Chełmskich.

Cieszę się, że przy okazji tak dużego wydarzenia zarówno jego uczestnicy, partnerzy, jak i kibice, odkryją Lubelskie. A tym samym zechcą lepiej poznać nasz region podczas turystycznych wyjazdówpowiedział Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. 

– Każdy z etapów przebiegających przez Lubelskie ma swój charakter. Na pewno będzie to również i dla nas bardzo duże wydarzenie – dodał Dyrektor LANG Team Czesław Lang.

– Budujemy promocję Lublina i regionu poprzez sport, bo jest to promocja najbardziej efektywna. Wszystkim, którzy zechcą przyjechać do Lublina na inaugurację Tour de Pologne, zapewnimy dodatkowe atrakcje kulturalne zapowiedział Prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

– Wyścig po raz pierwszy zawita do Chełma. Jesteśmy już przygotowani
na to wydarzenie. Przywitamy kibiców różnymi atrakcjami, planujemy duży koncert.
To wszystko po to, żeby każdy widz, każdy kibic mógł poczuć fantastyczną atmosferę towarzyszącą zmaganiom kolarzy
dodał Prezydent Chełma Jakub Banaszek.

Zamość ma tradycje kolarskie. Wierzę, że Michał Kwiatkowski właśnie od Zamościa rozpocznie świetną passę, mam nadzieję zwycięską w całym tourze – powiedział Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.

I etap: Lublin – Chełm, 9.08.2021

Trasa, o długości 216,4 km, prowadzi na południe od Lublina przez Prawiedniki, Bychawę
na Roztocze Zachodnie, przebiegając m.in. przez Batorz, Obrocz, Godziszów, Radecznicę. Dalej kolarze pojadą nad największym zalewem regionu w Nieliszu i przez Krasnystaw dotrą do Chełma. Na roztoczańskim odcinku znalazły się trzy górskie premie w Błażku, Antolinie i Hoszni Abramowskiej, a na całej trasie I etapu rozmieszczono też trzy lotne premie Lotto w Batorzu, Godziszowie i Krasnymstawie.

II etap: Zamość – Przemyśl, 10.08.2021

Trasa, o długości 200,8 km, prowadzi w naszym regionie na południe od Zamościa przez Roztocze Środkowe i jego znane letniska Krasnobród i Józefów, a dalej przez Puszczę Solską i Płaskowyż Tarnogrodzki, przebiegając przez Łukową i Obszę, w okolicach której kolarze wjadą na Podkarpacie. Na roztoczańskim odcinku zlokalizowano premię górską w Wólce Husińskiej oraz dwie premie lotne Lotto w Krasnobrodzie i Józefowie.

W tegorocznym wyścigu wystartuje 19 najlepszych kolarskich drużyn świata oraz trzy z „dzikimi kartami”, w tym reprezentacja Polski, a imprezę poprzedzi transmisja z prezentacji ekip. W 78. Tour de Pologne UCI World Tour kolarze będą walczyli w klasyfikacji generalnej CARREFOUR, Najlepszy Góral, Najlepszy Sprinter LOTOS, Najaktywniejszy Zawodnik LOTTO, Najlepszy Polak LOTOS, zwycięzca etapu DRUTEX, klasyfikacji drużynowej oraz klasyfikacji młodzieżowej im. Bjorga Lambrechta.

W tym roku odbędzie się także ORLEN Tour de Pologne Amatorów Memoriał Ryszarda Szurkowskiego, który jest częścią cyklu ORLEN Lang Team Race. 26 maja minęła 50. rocznica wielkiego tryumfu polskich kolarzy w największej imprezie czasów PRL Wyścigu Pokoju.

W 1970 roku wyścig wygrał po raz pierwszy w swoje karierze Ryszard Szurkowski, a Polacy, którzy w tej rywalizacji, aż 20-krotnie stawali na podium, wygrali ją w klasyfikacji drużynowej. Szurkowski tryumfował w Wyścigu Pokoju jeszcze trzykrotnie w roku 1971, 1973 i 1975. Tradycyjnie odbędzie się też Tour de Pologne Junior, czyli cykl czterech wyścigów dla dzieci
i młodzieży.

Tour de Pologne UCI World Tour 9-15 sierpnia 2021 r.

Etap 1 – 09.08 Lublin – Chełm 216 km

Etap 2 – 10.08 Zamość – Przemyśl 201 km

Etap 3 – 11.08 Sanok – Rzeszów 226 km

Etap 4 – 12.08 Tarnów – Bukovina Resort 160,5 km

Etap 5 – 13.08 Chochołów, Gmina Czarny Dunajec – Bielsko-Biała 173 km

Etap 6 – 14.08 Katowice – Katowice 18 km

Etap 7 – 15.08 Zabrze – Kraków 145 km

 

 

Poprzedni artykułNa co zwrócić uwagę przy wyborze serwisu komputerowego
Następny artykułZmiana terminu imprezy z okazji Dnia Dziecka pn. “Bądźmy jak dzieci”
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments