ZAMOŚĆ: Wystawa fotografii Thomasa Herbricha pt. „Lądowanie na księżycu – historia prawdziwa”.

0
156

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne oraz Galeria Fotografii Ratusz serdecznie zapraszają na wystawę fotografii Thomasa Herbricha pt. „Lądowanie na księżycu – historia prawdziwa”.

Ekspozycję wypożyczoną ze zbiorów warszawskiej Leica 6×7 Gallery oglądać można w Galerii Fotografii Ratusz od 21 maja do 21 czerwca 2021 roku.

Wystawa została zorganizowana dzięki wsparciu finansowemu Miasta Zamość.

Z okazji 50. rocznicy pierwszego lądowania na Księżycu Leica 6×7 Gallery Warszawa zaprasza na wystawę niemieckiego fotografa Thomasa Herbricha zatytułowaną „Lądowanie na Księżycu – historia prawdziwa”. Pragniemy w przewrotny sposób upamiętnić to wiekopomne wydarzenie – jakim była misja kosmiczna Apollo 11 – wystawą fotograficzną i publikacją książkową.

20 lipca 1969 roku spełniło się jedno z najbardziej ambitnych marzeń w dziejach ludzkości. Tego dnia cały świat z zapartym tchem obserwował wydarzenia w kosmosie. Amerykański pojazd zmierzał do Księżyca, a miliardy ludzi przeżywały te emocje przy odbiornikach radiowych i telewizyjnych. Słowa Neila Armstronga wypowiedziane z powierzchni Srebrnego Globu: „To jest mały krok człowieka, ale wielki skok dla ludzkości” przeszły do historii.
Prezentowany w Leica 6×7 Gallery Warszawa projekt fotograficzny Thomasa Herbricha „Lądowanie na Księżycu – historia prawdziwa“ składa się ze zdjęć oraz z publikacji książkowej, w której fotograf opowiada swoją wersję wydarzeń lądowania na Księżycu przy pomocy 20 czarno-białych fotografii opatrzonych dowcipnymi i inteligentnymi tekstami. Wystawie towarzyszy polskojęzyczna wersja tej publikacji.

„Historia lądowanie na księżycu to matka wszystkich teorii spiskowych” – pisze Herbrich.
Z pewnością teorie spiskowe dotyczące lądowania na Księżycu należą do najbardziej rozpowszechnionych mitów współczesnej amerykańskiej i globalnej popkultury. Opowieść fotograficzna Herbiricha dotyka kwestii prawdziwości fotografii, a także zwraca uwagę wyjątkowe zamiłowanie człowieka do wszelkich teorii spiskowych.

„Napisałem humorystyczną i groteskową historię: trochę szaloną i w sposób oczywisty przesadzoną. Ale towarzyszą jej „archiwalne“, bardzo prawdziwie wyglądające fotografie. Jeśli opowiedziałbym tę historię tylko słowami, nikt by mi nie uwierzył. Ale ze zdjęciami to już zupełnie co innego“– mówi Herbrich.

Anna Łochowska
Leica 6×7 Gallery

Thomas „Stanley“ Herbrich (ur. 1955) – niemiecki fotograf, od lat zajmuje się tworzeniem cyfrowych kompozycji obrazów oraz efektów specjalnych. Zainspirowany filmami Stanleya Kubricka rozpoczął pracę w przemyśle filmowym. Był m.in twórcą scenografii i efektów specjalnych do filmu Rolanda Emmericha pt. „Zasada Arki Noego”. Po tym doświadczeniu wrócił do fotografii. Zdjęcia Herbricha są zawsze mieszanką rzeczywistości i fikcji. To fotografia narracyjna. Snując opowieść, artysta stara się przede wszystkim intrygować, ale także zabawiać odbiorcę. Jego motto brzmi „Zaskocz siebie i swoją publiczność!”. Herbrich pracuje jako fotograf studyjny, a także podróżuje po świecie z wykładami i pokazami. Jego fotografie były prezentowane na wystawach indywidualnych i grupowych na całym świecie.

plakat 1 res ZAMOŚĆ: Wystawa fotografii Thomasa Herbricha pt. „Lądowanie na księżycu - historia prawdziwa”.

 

Poprzedni artykuł23-latek kradł w miejscu pracy. Wyniósł narzędzia warte 50 tys. zł
Następny artykułNoc Kupały w zamojskim parku
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments