Konto bankowe dla dziecka poniżej 13 lat – jak wybrać odpowiednie?

0
321

Chcesz zacząć wprowadzać swojego malucha w świat finansów, ale wahasz się, czy konto bankowe dla dziecka poniżej 13 lat to dobry pomysł? Im wcześniej zaczniesz uczyć je odpowiedzialności, tym mocniej zaprocentuje to w dorosłym życiu. Rachunek w banku daje młodzieży pewnego rodzaju niezależność, poczucie samodzielności, a to przekłada się na roztropność w planowaniu wydatków. A co z młodszymi dziećmi? Czy osoby w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym mogą dysponować kartą płatniczą? Czy rachunki dla nieletnich oferują takie same możliwości jak warianty dla dorosłych? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, na co zwracać uwagę, wybierając konto dla młodych!

Do czego ma służyć konto dla dziecka?

Jeśli chcesz założyć najlepsze konto bankowe dla dziecka poniżej 13 lat, powinieneś najpierw określić, do czego ma ono służyć. Rachunki dla najmłodszych mogą mieć różne funkcje i proponować odmienne możliwości. Zastanów się, czy wolisz zapewnić nieletniemu elektroniczną, oprocentowaną skarbonkę, czy też narzędzie do gromadzenia oszczędności.

Decydując się na skarbonę z oprocentowaniem, stawiasz na przyszłość swojego dziecka. To swego rodzaju lokata, na którą systematycznie możesz odkładać środki i otrzymywać w zamian jeszcze więcej. Zwykle tego typu rachunki bankowe są darmowe, stanowiąc niejako subkonta do ROR-ów rodziców. Zgromadzone pieniądze mogą być później przeznaczone na edukację, wkład własny do kredytu na mieszkanie, czy być finansową „poduszką” do wykorzystania w nagłym wypadku. Konto bankowe bez opłat to świetne rozwiązanie, które gwarantuje lepszy start w dorosłość. Warto je założyć już w pierwszych miesiącach życia malucha.

Otwierając klasyczny rachunek bez oprocentowania, zapewniasz dziecku nowoczesne narzędzie do oszczędzania. Na taki ROR zarówno Ty, jak i w przyszłości maluch – za Twoim pośrednictwem – możecie wpłacać dane sumy. W ten sposób uczysz małoletniego świadomości finansowej, wskazując, że opłaca się odkładać pieniądze. Oszczędzanie może mieć swój cel, np. kupno wymarzonego komputera, roweru lub służyć jako zabezpieczenie na przyszłość.

Rachunek bankowy dla małoletniego – co wskazuje polskie prawo?

W Polsce kwestię możliwości zawierania drobnych umów dotyczących spraw życia codziennego przez nieletnich reguluje prawo cywilne. Zgodnie z nim osoba, która nie ukończyła 13 lat, nie ma zdolności do czynności prawnych. W związku z tym to rodzice są prawnymi właścicielami konta w banku i to oni decydują, czy małoletni może z niego korzystać. Po przekroczeniu przez dziecko 13. roku życia zyskuje ono ograniczoną zdolność do czynności prawnych, a ta pozwala mu już bez przeszkód dokonywać wspomnianych, drobnych transakcji, o ile nie sprzeciwią się temu opiekunowie. Wtedy też rachunek może być założony na nastolatka, ale we wniosku o jego otwarcie, musi znaleźć się zgoda rodziców.

W Ustawie prawo bankowe również widnieje zapis, że osoba po ukończeniu 13. roku życia może dysponować pieniędzmi zgromadzonymi w banku, ale po uzyskaniu zgody swojego opiekuna. Młodsze dzieci nie są właścicielami zakładanych dla nich rachunków. Służą im one jako lokaty lub elektroniczne narzędzia do oszczędzania, którymi zarządzają rodzice.

Przepisy wskazują także, że zarówno opiekunowie, jak i małoletni mogą przelewać czy wypłacać z konta środki, lecz w granicach zwykłego zarządu – do 5000 zł miesięcznie.

Możliwości konta dziecięcego

Co powinien oferować rachunek dla młodych? Przede wszystkim musi być tani, a najlepiej bez opłat. Dodatkowo konto bankowe dla dziecka poniżej 13 lat dobrze, aby:

  • wyróżniało się atrakcyjnym oprocentowaniem,
  • zapewniało możliwość wpłacania pieniędzy w każdym czasie (nie jak przy klasycznych lokatach),
  • dawało dostęp do bankowości internetowej lub mobilnej, ułatwiając zarządzanie finansami,
  • pozwalało realizować transakcje online oraz za pośrednictwem karty debetowej lub wirtualnej – w razie konieczności.

W zależności od wybranej instytucji bankowej rachunek może ułatwić Ci edukację finansową dziecka. Przykładowo, Santander Bank Polska zapewnia dostęp do portalu „Finansiaki”, który wskazuje, jak prawidłowo rozmawiać z maluchem o pieniądzach. Ta sama instytucja proponuje oprocentowanie zmienne nawet do 1,5% w skali roku, przy saldzie do 3000 zł.

Dziecięce konto bankowe od zaraz?

Sporo rachunków dla dzieci niewiele różni się od wariantów dla dorosłych, tyle tylko, że skierowane są do najmłodszych i wykorzystywane w inny sposób – jako nowoczesna skarbonka. One także pozwalają realizować przelewy, płacić kartą (jeśli została wydana), dokonywać transakcji online, ale pod nadzorem rodziców, bo to oni są prawnymi właścicielami ROR-u. Z kolei oprocentowana grupa produktów ma na celu wspomóc opiekunów w odkładaniu środków na przyszłość malucha. Zastanów się, jaki rachunek najlepiej odpowiada na potrzeby Twoje i Twojego dziecka, a następnie załóż konto bankowe od zaraz w instytucji, która zapewnia najwięcej korzyści!

Poprzedni artykułZAMOŚĆ: 21-latek odpowie za kradzież rowerów
Następny artykułZamojski Dom Kultury pięknieje w oczach [ZDJĘCIA]
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments