Bitwa pod Komarowem doczeka się pomnika. Dziś uroczyście wbito łopatę pod budowę monumentu [ZDJĘCIA, FILM]

0
1154

W środę 12 maja o godzinie 11.00 odbyło się uroczyste wbicie łopaty pod budowę Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej w Wolicy Śniatyckiej. Monument upamiętni wielką zwycięską dla Polski bitwę pod Komarowem z 1920 roku. Pomnik to inicjatywa Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem”.

Jest to dla nas szczególny dzień, ponieważ rozpoczynamy coś, co jest testamentem kawalerzystów II RP, który my z dumą realizujemy – podkreślił podczas uroczystości Tomasz Dudek, prezes Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem”.

Pomnik ten będzie oddaniem czci i pamięci naszym przodkom, którzy zwycięsko zakończyli wojnę w 1920 roku, do czego przyczyniła się zwycięska Bitwa pod Komarowem. Będzie miał też ważny aspekt współczesny, dlatego że będzie stał w miejscu, gdzie zawsze będziemy organizowali uroczystości Bitwy pod Komarowem i robimy wszystko, by miejsce to stało się – na wzór Grunwaldu – bardzo ważnym miejscem nie tylko pamięci narodowej, ale też przypomnienia właśnie tych wielkich czynów naszych przodków. – powiedział poseł i prezes ŚZŻAK Okręg Zamość Sławomir Zawiślak. Dodał też, że oprócz budowy pomnika w przyszłości planowane jest tam także utworzenie ścieżek historycznych, izby pamięci czy nawet całego muzeum Bitwy pod Komarowem, które odwiedzać bedą turyści z całej Polski.

W dzisiejszej uroczystości w Wolicy Śniatyckiej udział wzięli również: płk rez. Marek Dragan prezes Stowarzyszenia Polski Klub Kawaleryjski, Jacek Skoczylas wiceprezes Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem”, Witold Marucha – wicestarosta Powiatu zamojskiego i sekretarz AK Okręg Zamość, Anna Wojda współzałożycielka Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem”, Tadeusz Rozmus – współwłaściciel firmy P.W. “BUDMAT” S.j. Tadeusz Rozmus, Józef Małysz – główny wykonawca robót budowlanych, Jakub Koper – Przedstawiciel Ministra Edukacji i Nauki.


Dzięki wsparciu budowy przez darczyńców oraz instytucje rządowe dotychczas wykonano już projekt budowlany pomnika (pełna nazwa obiektu brzmi “Punkt widokowy z platformą widokową i „Pomnikiem Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej”), który otrzymał pozwolenie na budowę, odlewy dwóch sylwetek z brązu oraz zlecono wykonanie modelu trzeciej i ostatniej sylwetki.

Dotychczas zrealizowano elementy Pomnika za kwotę 1 439 600 zł w tym ze zbiórek prywatnych w kwocie 959 600,00 zł oraz z dofinansowania z MKiDN w kwocie 480 000,00.

Otrzymane wsparcie z budżetu państwa w kwocie 700 tys. złotych było możliwe dzięki zawarciu umowy partnerskiej z organizacją pożytku publicznego jaką jest Stowarzyszenie Polski Klub Kawaleryjski. Wkład własny Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem” wynosi 182 004,00 zł. Dzięki temu dofinansowaniu możliwe było rozpoczęcie budowy pomnika.

Prace budowlane powierzono zamojskiej firmie P.W. “BUDMAT” s.j. Tadeusz Rozmus, Józef Małysz. Na wykonanie pomnika wykonawca ma 3 miesiące. Na tegoroczną – 101. już rocznicę Bitwy, monument powinien więc już być gotowy.

 

Poprzedni artykułCovid-19 nie był najczęstszą przyczyną zwolnień lekarskich
Następny artykułZAMOŚĆ: Pijany kierowca jechał bez świateł i … opony. Spod auta sypały się iskry.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments