Nowa brygada i batalion WOT

0
290

Nowa brygada i batalion WOT w naszym regionie

Rozpoczął się proces formowania 19 Nadbużańskiej Brygady Obrony Terytorialnej z siedzibą w Chełmie oraz batalionu lekkiej piechoty w Kraśniku. To efekt decyzji szefa MON o rozwoju WOT z dnia 18 marca br., która wychodzi naprzeciw dużemu zainteresowaniu terytorialną służbą wojskową w naszym regionie.

19 Nadbużańska Brygada Obrony Terytorialnej z siedzibą w Chełmie swoim stałym rejonem odpowiedzialności (SRO) obejmie ważny strategicznie dla bezpieczeństwa naszego kraju wschodni pas województwa lubelskiego – od Białej Podlaskiej po Tomaszów Lubelski. Do czasu wyznaczenia dowódcy brygady, odpowiedzialnym za tworzenie infrastruktury nowej jednostki będzie dowódca 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tadeusz Nastarowicz. 

Od początku obserwujemy duże zainteresowanie mieszkańców Lubelszczyzny terytorialną służba wojskową i każde wcielenie ochotników nam to potwierdza. Ten potencjał należy dobrze zagospodarować dla wzmocnienia wschodniej granicy kraju. Utworzenie nowej brygady i batalionu, pozwoli lepiej nasycić nasz region dobrze wyszkolonymi żołnierzami OT, a dodatkowo zwiększy efektywność szkoleniową w danym SRO. – powiedział płk Tadeusz Nastarowicz, dowódca 2 LBOT.

Budowa nowej brygady oraz batalionu pociągają za sobą reorganizację struktur 2 LBOT. W nowym podziale w strukturach 2 Lubelskiej Brygady OT znajdzie się 5 batalionów lekkiej piechoty z siedzibą w Lublinie, Dęblinie, Kraśniku, Zamościu oraz jeden batalion relokowany w północnej cześci województwa lubelskiego.

Batalion lekkiej piechoty w Kraśniku zostanie sformowany na początku przyszłego roku. Jego rejonem odpowiedzialności będą powiaty: opolski, kraśnicki i janowski. Będzie on zlokalizowany przy ul. Lubelskiej w Kraśniku, na terenie dawnej jednostki wojskowej, która obecnie administrowana jest przez Agencję Mienia Wojskowego. Do czasu przygotowania koszar, dowództwo batalionu tymczasowo będzie mieścić się w Zamościu. Szkolenia żołnierzy OT, zgodnie z obowiązująca w WOT zasadą terytorialności, będą odbywać się we właściwym SRO, tj. w powiecie opolskim, kraśnickim i janowskim.

Przypomnijmy, 18 marca br. w Dowództwie WOT w Zegrzu, podczas odprawy szef MON Mariusz Błaszczak podpisał decyzję o rozwoju WOT, na mocy której zostaną sformowane 3 nowe Brygady Obrony Terytorialnej oraz 6 nowych batalionów. Będą to: 18 Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej w Warszawie, 19 Nadbużańska Brygada Obrony Terytorialnej w Chełmie oraz 20 Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej w Przemyślu. Struktura WOT wzbogaci się również o 5 nowych batalionów lekkiej piechoty. Ich siedzibami będą Kraśnik, Ełk, Limanowa, Krosno Odrzańskie i Opole. Powstanie też batalion dowodzenia WOT dyslokowany w Pomiechówku i w Zegrzu. 

Źródło: kpt. Damian STANULA

OFICER PRASOWY

2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ

2 lbot rozwoj wot 3 Nowa brygada i batalion WOT 2 lbot rozwoj wot 2 Nowa brygada i batalion WOT 2 lbot rozwoj wot 1 Nowa brygada i batalion WOT

 

Poprzedni artykułNietrzeźwy jechał bez świateł, bez pasów i bez… uprawnień.
Następny artykułZDK zaprasza w podróż z Zamościa do Australii
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments