Zamość powinien być większy? Ruszyła zbiórka podpisów pod petycją

0
569

Ruszyło zbieranie podpisów pod petycją dotyczącą powiększenia obszaru Zamościa. W piśmie skierowanym do Prezydenta Miasta Zamość, Rady Miasta Zamość, Wojewody Lubelskiego oraz Starosty Zamojskiego, autor inicjatywy proponuje dwa warianty poszerzenia granic miasta. Oba uwzględniają przyłączenie do Zamościa części sąsiadujących miejscowości: Chyżej, Sitańca, Kalinowic, Płoskiego, Mokrego.

Zamość zamieszkuje 63 437 osób co stanowi 62 wynik wśród miast w Polsce. Natomiast jego powierzchnia wynosi 30,34 kilometra kwadratowego co daje mu dopiero 177 pozycję na krajowym podwórku. Zamość się wyludnia, ludzie emigrują do większych ośrodków miejskich. W 1998 roku miasto zamieszkiwało 68 288 osób. To wówczas był ostatni rok funkcjonowania województwa zamojskiego. Od tamtego czasu liczba ludności Zamościa zmniejszyła się o ponad 7 procent. Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2030 roku Zamość będzie zamieszkiwać 59 211 osób czyli o ponad 13 procent mniej niż przed rozpadem województwa zamojskiego. – tłumaczy Mariusz Rutkowski, autor petycji. – Nie można się łudzić, że Zamość bez powiększenia granic może skutecznie konkurować z Lublinem czy Rzeszowem, czy to o inwestorów czy to o studentów. Nowe tereny to nowe możliwości i nowe szanse. Doskonale o tym wie miasto Opole, które to w 2017 roku zwiększyło swoją powierzchnię (z 97 do 149 kilometrów kwadratowych) z jednego prostego powodu – groziła mu powolna śmierć. Rada Ministrów decyzję taką podjęła mimo protestów oraz wyników konsultacji, w których ponad 90% biorących udział mieszkańców podopolskich gmin wypowiedziało się w tej sprawie negatywnie.. – dodaje.

Mariusz Rutkowski podkreśla także, że o swoich pomysłach informował polityków z naszego regionu już w sierpniu 2020 r. – Niestety nie było zbyt wielkiego odzewu dlatego postanowiłem samodzielnie podjąć działania i nagłośnić sprawę dla nas wszystkich bardzo ważną, gdyż dotyczącą przyszłości naszego miasta.- mówi.

W swojej petycji, Mariusz Rutkowski przedstawia dwa warianty powiększenia granic miasta.

 

Wariant 1 – korekta granic – kolor żółty

Wariant ten skupia się głównie na delikatnej korekcie granic miasta Zamość. Zaletą zmiany granic wedle tego wariantu jest unormowanie granic miasta, a także pozyskanie nowych terenów inwestycyjnych (tereny obok podstrefy ekonomicznej oraz tereny obok obwodnicy hetmańskiej).
Do miasta przyłączone by zostały następujące tereny:
– część miejscowości Chyża, które obecnie niejako są na terenie miasta
– część miejscowości Sitaniec na zachód od ulicy Lubelskiej
– tereny przy obwodnicy hetmańskiej do torów LHS
– część miejscowości Kalinowice
– część miejscowości Płoskie (obok podstrefy ekonomicznej)
– część miejscowości Mokre

Wariant 2 – powiększenie miasta – kolor różowy – 55 kilometrów kwadratowych

Powiększenie Zamościa wedle wariantu 2 jest inwestycją na przyszłość. Może to spowodować zahamowanie regresu i emigracji. Powiększenie miasta wedle tego wariantu dałoby ogromny bodziec na rozwój nie tylko miasta ale i całego regionu.
Wariant ten zakłada powiększenie miasta o następujące tereny:
– miejscowość Chyża
– część miejscowości Sitaniec od granicy miasta do rzeki Czarny Potok
– miejscowość Szopinek
– miejscowość Kalinowice
– miejscowość Wólka Panieńska
– część miejscowości Mokre wraz z lotniskiem
– część miejscowości Płoskie

W 1999 roku nastąpiła likwidacja województwa zamojskiego. Rola Zamościa została
zmarginalizowana, a liczne urzędy w mieście przestały istnieć. Liczba ludności od tego czasu znacznie się zmniejszyła. To niestety dotyczy również wszystkich pozostałych dawnych miast wojewódzkich w Polsce takich jak Przemyśl, Tarnów, Bielsko-Biała, Suwałki, Kalisz czy Radom. Od tamtego czasu władze centralne swoją strategię opierały na rozwoju największych miast w Polsce całkowicie zapominając o dawnych stolicach województwa czy też miastach powiatowych. Skutki tych działań widzimy niestety dzisiaj. Miasta średniej wielkości umierają, ludzie emigrują do większych miast odcinając się od korzeni, a większy (w tym wypadku Lublin) bierze wszystko. Nie pozwólmy na to. Niech samorząd zacznie dążyć do powiększenia miasta, dla dobra Zamościa, Zamojszczyzny oraz przede wszystkim dla dobra jego mieszkańców. – apeluje autor petycji.

Petycję można podpisać online. Znajdziecie ją TUTAJ 

grafika: Mariusz Rutkowski

 

Poprzedni artykułPediatryczne usg brzucha – trwają zapisy
Następny artykuł96 nowych ofert pracy w Zamościu i okolicy
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments