Stypendystki Marszałka z Zamościa i Skierbieszowa [ZDJĘCIA]

0
693
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się dziś wideokonferencja, której tematem były stypendia artystyczne Marszałka Województwa Lubelskiego.
W tegorocznej edycji stypendia, w wysokości 1000 złotych brutto, dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami przyznano łącznie 145 osobom.

W wideokonferencji uczestniczyli: marszałek Jarosław Stawiarski, dyrektor Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego Bożena Ćwiek oraz trzy stypendystki; Zuzanna Budzyńska (24 latka z Radzynia Podlaskiego, gra na skrzypcach), Wiktoria Gil (uczennica klasy VIII SP w Skierbieszowie. Uczęszcza na zajęcia koła plastycznego w Stowarzyszeniu „Drukarnia Wyobraźni” w Zamościu) i Hanna Kudła (uczennica klasy III SP Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Zamościu. Uczęszcza również na zajęcia koła plastycznego).

Wręczając stypendia artystyczne, chcemy docenić talent i pracę młodych ludzi, którzy inwestują w siebie, rozwijają swoje zainteresowania i pasje, odnosząc przy tym wiele sukcesów krajowych i międzynarodowych.powiedział Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Moim tegorocznym celem jest propagowanie polskiej muzyki. Mam w planach kilka koncertów zagranicznych, ale nie wiem czy uda mi się wyjechać ze względu
na zmieniającą się sytuację epidemiologiczną.
dodała Zuzanna Budzyńska

– W tym roku będę startowała do Liceum Plastycznego. Chciałabym się tam dostać
i realizować swoje plany. Chcę zostać grafikiem.
powiedziała z kolei Wiktoria Gil. 

– Najbardziej lubię malować fantastyczne rzeczy, te które podpowiada mi wyobraźnia. W przyszłości chciałabym rozwijać swój talent i malować coraz lepiej. – podsumowała najmłodsza z dzisiejszego grona stypendystek, Hania Kudła

Stypendia artystyczne województwa lubelskiego przyznawane są od 2013 roku
w siedmiu kategoriach: muzyka, plastyka, fotografia, teatr, film, literatura, opieka nad zabytkami.

W tym roku na stypendia województwo lubelskie przeznaczy kwotę 145 tysięcy zł (250 zł × 4 miesiące tj. 1000 zł dla jednej osoby). Spośród 172 zgłoszeń Komisja pozytywnie oceniła i zakwalifikowała 145 kandydatów.

Stypendialna forma pomocy finansowej ma na celu wsparcie rozwoju umiejętności artystycznych zwłaszcza ludzi młodych, ale ma także na uwadze osoby zajmujące się upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami. O stypendium mogą się ubiegać m.in. państwowe i samorządowe instytucje kultury, instytucje artystyczne, szkoły
i uczelnie wyższe oraz organizacje pozarządowe prowadzące działalność statutową
w zakresie kultury i sztuki.

 

Poprzedni artykułStowarzyszenie z Zamościa stara się o tytuł Mistrza Świata w Dobroci
Następny artykułW Sitańcu powstanie 18 Pułk Przeciwlotniczy
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments