W Tomaszowie Lubelskim stanie 6-metrowy łuk triumfalny. Koszt budowy pomnika oszacowano na około … 200 tys. zł.

3
851
fot. Jacek Sasin/ Facebook

W Tomaszowie Lubelskim stanie 6-metrowy łuk triumfalny. Postument, który zostanie wybudowany na terenie jednego z tamtejszych liceów, upamiętniać ma 100-lecie Bitwy Warszawskiej i pobyt Józefa Piłsudskiego na Ziemi Tomaszowskiej. Koszt pomnika oszacowano na 200 tys. zł. Akt erekcyjny pod budowę łuku podpisał w sobotę (20.03), podczas wizyty w Tomaszowie Lubelskim, wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Łuk triumfalny stanie przed I Liceum Ogólnokształcącym im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim, które równo sto lat temu 20 marca 1921 r. odwiedził Marszałek Piłsudski.

– Będzie młodemu pokoleniu przypomniał o dokonaniach naszych przodków, o naszej wielkiej polskiej historii. Będzie budował naszą polską tożsamość i będzie przyczyniał się do tego, że my jako naród polski będziemy trwać, że nie roztopimy się w jakiejś ogólnonarodowej, ogólnoetnicznej magmie europejskiej, ale będziemy cały czas tutaj żyli w przekonaniu, że jesteśmy Polakami, że mamy swoją historię, mamy swoją tradycje, swoją kulturę, którą chcemy zachować i chcemy dalej, w kolejnych pokoleniach również czuć się Polakami – powiedział o łuku triumfalnym, cytowany przez PAP wicepremier Jacek Sasin. 

Łuk triumfalny w Tomaszowie Lubelskim będzie miał sześć metrów wysokości. Po jednej stronie – poświęconej upamiętnieniu 100-lecia Bitwy Warszawskiej – będzie na nim umieszczony napis “Cud nad Wisłą” i daty 1920 i 2020, a także symboliczne postaci ułana, piechura i ks. Ignacego Skorupki (kapelana WP w czasie wojny polsko-bolszewickiej). Będą też płaskorzeźby z wizerunkiem Matki Boskiej Łaskawej i orła legionowego.

Z drugiej strony łuku – upamiętniającej setną rocznicę pobytu Piłsudskiego na ziemi tomaszowskiej znajdzie się napis “Marszałek J. Piłsudski”, płaskorzeźba z jego wizerunkiem i daty 1921 i 2021. Łuk ma być betonowy, a zdobienia z brązu.

– Mam nadzieję, że łuk triumfalny odsłonimy najpóźniej 11 listopada tego roku” – powiedział PAP wicestarosta tomaszowski Jarosław Korzeń.

Łuk triumfalny powstanie z inicjatywy Komitetu Organizacyjnego Obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej i Stowarzyszenia Samorządów Powiatu Tomaszowskiego, które prowadzi zbiórkę funduszy na ten cel. Jego budowę oszacowano na ok. 200 tys. zł.

źródło: PAP

Poprzedni artykułPrzemycili narkotyki z Holandii. Jeden z nich doprawiał marihuaną ciasteczka i zupę.
Następny artykułOperacja Czysta Rzeka 2021 w Zamościu
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
podatnik

Panie Sasin gdzie jest 70 mln zł za przesyłki wyborcze??

qwerty
Reply to  podatnik

To był koszt startu Rafała Trzaskowskiego, gdyby nie odwołane wybory Trzaskowski nie mógłby startować. Więc rachunkiem za odwołane wybory proponowałbym obarczyć wraz z odsetkami Koalicję obywatelską a w szczególności Platformę/

Jolanda

Łuk triumfalny ku czci kasztanki Piłsudskiego, co się była zesrała podczas spaceru po Siwej Dolinie.
Pisiorskie kutafony złodziejskie!