ZUS wznawia rehabilitację w sanatoriach

0
206
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay

Sanatoria znów będą mogły przyjmować pacjentów skierowanych na rehabilitację przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

Nowe rozporządzenie Rady Ministrów pozwala ZUS-owi wznowić rehabilitację leczniczą w ośrodkach sanatoryjnych od 15 marca. Na skierowanie z Oddziału ZUS w Biłgoraju czeka obecnie ponad 660 osób, które mają już orzeczenie o potrzebie rehabilitacji.

Każdy dostanie z ZUS zawiadomienie o skierowaniu do sanatorium wraz z ulotką z ważnymi informacjami. Nowe skierowanie dostaną również osoby, które otrzymały je wcześniej, a ze względu na wstrzymanie wyjazdów nie mogły z niego skorzystać.

O czym pamiętać przed wyjazdem? Pacjent powinien jak najszybciej przekazać swój aktualny numer telefonu właściwemu sanatorium i oddziałowi ZUS, który skierował go na rehabilitację. Ośrodek rehabilitacyjny przekaże pacjentowi zlecenie wykonania bezpłatnego testu na Covid-19. Do punktu pobrań należy zgłosić się nie wcześniej niż 4 dni przed rozpoczęciem turnusu rehabilitacyjnego. Sanatorium poinformuje pacjenta telefonicznie o wyniku testu na koronawirusa. Warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej w sanatorium jest negatywny wynik testu.

Osoby, które nie mogą jechać na rehabilitację, powinny powiadomić o tym ZUS. Na turnus nie mogą wyjechać osoby, które są w kwarantannie albo w izolacji.

W pierwszej kolejności ZUS skieruje na rehabilitację osoby, które czekają na nią najdłużej i którym kończą się świadczenia chorobowe lub renta okresowa. 

Małgorzata Korba

rzecznik ZUS w województwie lubelskim

Podstawa prawna:

rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2021 r. poz. 367)

Poprzedni artykułZAMOŚĆ: Poszukiwany wpadł, bo nie miał maseczki
Następny artykułPożar suszarni. Publikujemy zdjęcia
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments