Rząd luzuje obostrzenia. Od dziś koniec z “godzinami dla seniorów”.

0
381

Otwarcie sklepów w centrach handlowych, uruchomienie galerii sztuki i muzeów, a także likwidacja godzin dla seniorów – to najważniejsze zmiany wprowadzone od 1 lutego przez rząd w ramach luzowania obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa.

Co od 1 lutego się zmieni, a co pozostanie bez zmian?

Od 1 lutego ponowne otwarte mogą być wszystkie sklepy w galeriach i centrach handlowych z zachowaniem reżimu sanitarnego. Świadczenie usług gastronomicznych nadal możliwe wyłącznie „na wynos” i „na dowóz”. W sklepach obowiązuje ograniczenie – maksymalnie 1 osoba na 15 metrów kw. Nadal zamknięte pozostają  hotele. Dostępne są one tylko dla służb mundurowych, medyków i pacjentów szpitali specjalistycznych.

Ważną zmianą wprowadzoną od 1 lutego jest także likwidacja tzw. godzin dla seniora, które obowiązywały w godz. 10-12 od poniedziałku do piątku.

Nadal zamknięte są stoki, trasy i wyciągi narciarskie. Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego.

Oprócz sklepów w galeriach od dziś otwarte mogą być także galerie sztuki i muzea przy zachowaniu limitu 1 osoby na 15 mkw. powierzchni.

Osoby przyjeżdżające do Polski transportem zorganizowanym mają obowiązek odbycia 10-dniowej kwarantanny dla. Zwolnione z niej będą osoby, które będą miały aktualny test na Covid-19 wykonany na 48 godzin przed powrotem

Pozostałe obostrzenia zostały przedłużone do połowy lutego. Są to:

 • Ograniczenia w transporcie zbiorowym:
 1. 50 proc. liczby miejsc siedzących, albo
 2. 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.
 • W miejscach sprawowania kultu religijnego ograniczenie do maksymalnie 1 osoby na 15 mkw., przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 metra. W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. Jeżeli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, należy zachować dystans 1,5 metra i zakryć usta i nos.
 • Zawieszenie organizacji wydarzeń kulturalnych oraz funkcjonowania kin i teatrów, z wyjątkiem działań niezbędnych do przygotowania wydarzeń artystycznych, takich jak próby i ćwiczenia, nagrania fonograficznych i audiowizualnych i wydarzenia transmitowane za pomocą środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość – bez udziału publiczności.
 • W zgromadzeniu publicznym może uczestniczyć maksymalnie 5 osób, przy czym odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów.
 • Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji.
 • Możliwość organizacji targów i wydarzeń wyłącznie online.
 • Zawieszenie funkcjonowania parków rozrywki.
 • Zakaz prowadzenia siłowni, klubów fitness i aquaparków.
 • Funkcjonowanie salonów fryzjerskich i kosmetycznych w reżimie sanitarnym – zachowanie minimum 1,5 metra odległości między stanowiskami oraz nie więcej niż 1 osoba na 1 stanowisko obsługi, z wyłączeniem obsługi.
 • Zawieszenie działalności dyskotek i klubów nocnych.
 • Współzawodnictwo i wydarzenia sportowe dostępne tylko dla sportu zawodowego i bez udziału publiczności.
 • Otwarte biblioteki publiczne i naukowe, ale przy przy zachowaniu limitu 1 osoby na 15 mkw. powierzchni przeznaczonej do udostępniania zbiorów.

źródło: www.gov.pl

Poprzedni artykułRzecznik MZ: nieuzasadnione jest otwieranie restauracji, hoteli i klubów fitness
Następny artykułChciał zostać milionerem, tymczasem stracił pieniądze
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments