Kalkulator kredytowy – prosty sposób na obliczenie raty kredytu

0
459

Kalkulator kredytowy – prosty sposób na obliczenie raty kredytu

Interesuje cię kredyt gotówkowy, na mieszkanie lub samochód i zastanawiasz się, ile wyniesie jego rata? Nie musisz dzwonić lub umawiać się na osobistą wizytę w banku, aby poznać wysokość raty. Wystarczy skorzystać z praktycznego kalkulatora internetowego. Dowiedz się, czym dokładnie jest i jak działa kalkulator kredytowy.

Co to jest kalkulator kredytowy?

Kalkulator kredytowy to praktyczne narzędzie internetowe pozwalające na szybkie i bezpłatne wyliczenie raty kredytu. Nie jest to jednak jedyna możliwość, jaką daje kalkulator kredytowy Porównanie wysokości rat kredytowych w różnych bankach sprawia, że narzędzie jest jeszcze bardziej praktyczne i sprawdzi się w przypadku osób zainteresowanych znalezieniem najkorzystniejszej oferty bankowej.

Kalkulator umożliwia sprawdzenie raty zobowiązania w przypadku konkretnej sumy kredytu. Wskazuje wartość odsetek oraz kapitału, a także rzeczywisty koszt zadłużenia.

Jak działa kalkulator kredytowy?

Kalkulator kredytowy wylicza ratę zobowiązania na podstawie oprocentowania kredytu. Zazwyczaj narzędzia tego rodzaju zakładają, że rata kredytu będzie stała. To oznacza, że kredytobiorca spłaca równe raty i co miesiąc przelewa bankowi taką samą kwotę, aż do końca okresu kredytowania.

W praktyce jednak proces spłacania wygląda w ten sposób, że na początku spłacana jest główna część odsetkowa, a w mniejszym stopniu kapitałowa. Alternatywą mogą być również raty malejące, w której przypadku odsetki są naliczane od pozostałej do spłacenia kwoty. To sprawia, że w późniejszym okresie kredytowania miesięczne raty są niższe, ponieważ odsetki są naliczane od mniejszej części kapitału. Propozycja harmonogramu z ratami malejącymi jest zazwyczaj dostępna dla klientów z bardzo dobrą zdolnością kredytową. To sprawia, że większość klientów decyduje się jednak na równe raty. Wysokość raty zmienia się także w przypadku wykonania nadpłaty, czyli wcześniejszej spłaty części kapitału. W takiej sytuacji rata miesięczna ulegnie zmniejszeniu względem wytycznych przedstawionych w harmonogramie.

Należy pamiętać, że kalkulatory to narzędzia mające przedstawić szacunkową wysokość raty. Dokładne informacje dotyczące zobowiązania podaje potem klientowi bank. W przypadku zainteresowania konkretną ofertą i chęci ewentualnego podpisania umowy to po stronie banku leży obowiązek przedstawienia klientowi aktualnych informacji, harmonogramów spłaty czy też przedstawienia warunków kredytowych.

Aby skorzystać z kalkulatora kredytowego, wystarczy wpisać w obowiązkowe pola parametry dotyczące kredytu, m.in. jego kwotę, liczbę lat kredytowania czy też sumę wkładu własnego. Po chwili narzędzie przedstawi wysokości rat miesięcznych w kilku bankach. Dzięki temu użytkownik ma możliwość porównania propozycji różnych instytucji i wyboru najkorzystniejszej. Narzędzie umożliwia również sprawdzenie sugerowanego harmonogramu spłat, co pozwala przeanalizować, jak w dłuższym okresie zmienia się wysokość części odsetkowej, a w jaki sposób zmianie ulega część kapitałowa. Kalkulator prezentuje ponadto łączny koszt zobowiązania.

Kredyty hipoteczne i gotówkowe

Dobry kalkulator prezentuje propozycje różnych rodzajów kredytów, wśród których największą popularnością cieszą się kredyty hipoteczne oraz gotówkowe. Pierwszy rodzaj obejmuje zazwyczaj kwoty w wysokości od kilkudziesięciu tysięcy do ok. 2 milionów złotych. Okres kredytowania wynosi natomiast 30, a w niektórych bankach 35 lat. Jeśli chodzi natomiast o kredyty gotówkowe, to zarówno wysokość, jak i liczba rat kredytu są znacznie niższe.

Poprzedni artykułCzołowe zderzenie peugeota z volvo.
Następny artykułZAMOŚĆ: Gdzie najczęściej dochodzi do wypadków i kolizji? RANKING 2020
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments