Na co Zamość przeznaczy fundusze unijne ? [WIDEO Z KONFERENCJI]

0
455

W poniedziałek (25 stycznia) w zamojskim ratuszu odbyła się konferencja prasowa z udziałem wicemarszałka województwa lubelskiego Michała Mulawy oraz Prezydenta Zamościa Andrzeja Wnuka. Tematem konferencji było przedstawienie absorbcji środków unijnych przez miasto Zamość w bieżącej perspektywie unijnej 2014-2020 ze szczególnym uwzględnieniem inwestycji. Przedstawiony został także stan przygotowań do nowej perspektywy oraz główne zamierzenia Miasta Zamość.

Jak ogłosił niedawno Premier Mateusz Morawiecki – Polska otrzyma w sumie 76 miliardów euro z unijnej polityki spójności i Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. To pieniądze do wykorzystania w latach 2021 – 2027. Część z tych środków trafi bezpośrednio do programów regionalnych.

Kwota, jaka została przewidziana w projekcie umowy partnerstwa dla województwa lubelskiego wynosi 1,768 mld euro (ze środków UE) oraz 312 mln euro wkładu krajowego (łącznie ponad 2 mld euro), które zasili inwestycje finansowane z programu regionalnego. Będzie to drugi co do wysokości środków program w Polsce zarządzany przez samorząd województwa – więcej otrzyma tylko województwo śląskie.

Dodatkowo, sześć regionów (tj. śląskie, łódzkie, małopolskie, lubelskie, dolnośląskie i wielkopolskie) otrzyma dodatkowe ok. 5 mld euro z funduszu sprawiedliwej transformacji i polityki spójności.

Ponadto wdrożony zostanie także program dla Polski Wschodniej, który będzie obejmował regiony: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie oraz, co jest nowością w tej perspektywie, także mazowieckie (bez Warszawy i 9 otaczających ją powiatów). Jego wartość szacowana jest na 2,9 mld euro.

Część z tych środków trafi także do Zamościa i regionu. Na co zostaną przeznaczone? O tym, mówili podczas dzisiejszej konferencji prasowej w zamojskim ratuszu, Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Michał Mulawa oraz Prezydent Andrzej Wnuk.

Jak podkreślił Wicemarszałek Michał Mulawa – Zamość znakomicie radzi sobie z pozyskiwaniem środków unijnych.

Od 2018 roku podpisaliśmy z Miastem Zamość umowy na kwotę niemal 125 mln zł, z czego ok. 89 mln zł dofinansowania to środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Są to bardzo ważne projekty zarówno dla mieszkańców Zamościa, jak i dla turystów. – poinformował Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Michał Mulawa i podkreślił, jak ważne dla mieszkańców Zamościa i regionu, były to projekty.

Pozyskane przez Zamość dofinansowania dotyczyły m.in. termomodernizacji miejskich obiektów oświatowych, rewitalizacji Rotundy Zamojskiej, przebudowy miejskiego zalewu.

Marszałek zaznaczył, że niebawem rozpocznie się nowy okres programowania, a samorząd Województwa Lubelskiego jest w przededniu uchwalenia nowej Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego. W Strategii znalazły się m.in. takie zamojskie inwestycje jak budowa filharmonii w Zamościu czy reaktywacja Akademii Zamojskiej. Ale nie tylko- jak powiedział Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, trwają prace przy przygotowywaniu bardzo dużego projektu związanego m.in. z energią odnawialną, prowadzone są również rozmowy na temat Strategicznych Inwestycji Terytorialnych.

Film z konferencji obejrzycie poniżej.

dsc 4952 Na co Zamość przeznaczy fundusze unijne ? [WIDEO Z KONFERENCJI]

 

Poprzedni artykułBezpłatne badania usg brzucha i tarczycy
Następny artykułZmarł Włodzimierz Filipski, zamojski artysta
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments