Gm. Zamość: Budynek starej szkoły zmienił przeznaczenie [ZDJĘCIA]

0
665
fot. UG Zamość

Budynek i teren byłej szkoły podstawowej w miejscowości Lipsko Polesie (Gm. Zamość) przeszedł prawdziwą metamorfozę. Obiekt został przebudowany i dostosowany do spełniania nowej funkcji. Teraz mieścić się tu będzie Centrum Geoturystyczne. Inwestycja powstała w ramach projektu „RoweLove Roztocze – razem pomimo granic” realizowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020.

W ramach zadania przebudowano budynek byłej Szkoły Podstawowej w m. Lipsko Polesie z przeznaczeniem na Centrum Geoturystyczne wraz z uzbrojeniem terenu, budową budynku sanitarno–gospodarczego, budową altany, oraz wykonano roboty związane z rozbiórką istniejących budynków gospodarczych. Zamontowano również słupki do pomiaru ruchu turystycznego.

Obecnie trwa ostatnie doposażanie obiektu. Dostarczany jest sprzęt AGD do kuchni, sprzęt komputerowy i multimedialny do sal szkoleniowych, meble do kuchni, pomieszczeń gospodarczych i pokojów noclegowych.

Wiosną Centrum otrzyma także wyposażenie w sprzęt turystyczny (rowery, kijki do nordic walking) i uruchomi swoją działalność.

Budynek Centrum Geoturystycznego jest w pełni przystosowany do użytkowania przez osoby niepełnosprawne (podjazdy, brak progów, szerokie drzwi, przystosowana toaleta z łazienką). Podjazdy na całym terenie wokół budynku są dostosowane do poruszania się wózków, nie posiadają progów lub krawężników. Wiata turystyczna i budynek gospodarczy są na tym samym poziomie gruntu i zapewniają swobodny dostęp dla wszystkich osób.

Jak informuje Gmina Zamość – Centrum Geoturystyczne w Lipsku Polesiu będzie miejscem organizacji m.in. zawodów sportowych, rajdów, festiwali, wycieczek, miejscem promocji i budowania tożsamości regionu. To centralna baza turystyczno-rekreacyjna Gminy Zamość umiejscowiona po drodze na Roztocze.

Celem projektu „RoweLove Roztocze – razem pomimo granic” jest promocja i zachowanie dziedzictwa naturalnego poprzez działania w infrastrukturę turystyczną, stworzenie produktów turystycznych skutkujących wzmocnieniu powiązań partnerskich oraz poprawie wizerunku i atrakcyjności Roztocza polskiego i ukraińskiego.

Partnerami projektu z Polski są: Gmina Zamość (Lider Projektu), Województwo Lubelskie, Roztoczański Park Narodowy.

Ze strony ukraińskiej partnerami projektu są: Jaworowski Przyrodniczy Park Narodowy, Zrzeszenie Samorządów “Euroregion Karpaty – Ukraina”, Departament Ekologii i Zasobów Naturalnych Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej.

źródło: UG Zamość

Poprzedni artykułBezpłatne badanie USG brzucha – rejestracja trwa
Następny artykułGM. STARY ZAMOŚĆ: Tragiczny pożar domu. Nie żyje mężczyzna
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments