Pracowity rok zamojskich strażaków

0
519
zdjęcie ilustracyjne, archiwum NKZ

Podsumowując rok 2020 w ujęciu statystycznym należy stwierdzić, że na przestrzeni ostatnich 10 lat, był to kolejny rok z większą ilością zdarzeń. Chcąc określić ten miniony rok jednym zdaniem, to jest to okres z większą ilością miejscowych zagrożeń.” – mówi mł. bryg. Andrzej Szozda, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu.Miniony rok był umiarkowanie bezpieczny w aspekcie prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. Odnotowano 2 tzw. lekkie wypadki strażaków z JRG Zamość i JRG Szczebrzeszyn, podczas prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych oraz 3 kontuzje podczas zajęć sportowych. 

Jak informuje rzecznik zamojskich strażaków – w 2020r., odnotowano łącznie 1739 interwencji z czego: 552 to pożary, 1122 miejscowe zagrożenia oraz 65 alarmów fałszywych. W porównaniu do 2019 roku aż o 20% (tj. o 290 zdarzeń) wzrosła ogólna liczba interwencji, nieznacznie o 3% (17 zdarzeń) zmalała ilość pożarów, zdecydowanie bo aż o 20 % (tj. 321 zdarzeń) zwiększyła się liczba miejscowych zagrożeń. Alarmy fałszywe utrzymywały się na porównywalnym poziomie, w 2020 było ich 65, o 14 mniej niż w roku ubiegłym. Analizując linię trendu dla poszczególnych rodzajów zdarzeń, na przestrzeni ostatnich 10 lat należy stwierdzić, że trend zwyżkowy utrzymuje się w grupie zdarzeń kwalifikowanych jako miejscowe zagrożenia, natomiast nie zauważa się tendencji wzrostu ilości pożarów. 

Zdecydowaną większość, bo aż 88% pożarów, to pożary małe. W 2020r., pożary najczęściej występowały w grupie obiektów: uprawy, rolnictwo – 241 interwencji, budynki mieszkalne – 169 zdarzeń. W porównaniu do 2019 roku, liczba pożarów w tych grupach utrzymuje się na porównywalnym poziomie. 

W 2020r., z liczby 1122 miejscowych zagrożeń, jakie wystąpiły na terenie powiatów, w budynkach mieszkalnych odnotowano 295 interwencji (wzrost o 19%). Zdarzenia te najczęściej dotyczyły usuwania skutków niesprzyjających warunków atmosferycznych, tj., silnie wiejącego wiatru, powodującego uszkodzenia budynków oraz usuwaniem zagrożenia powodowanego przez owady błonkoskrzydłe. Dosyć dużą grupę obiektów, w odniesieniu do których prowadzono działania stanowiły środki transportu – 201 zdarzeń tj. wypadki i kolizje drogowe, które w odniesieniu do 2019r., utrzymują się na porównywalnym poziomie. 

Najczęstszymi przyczynami wystąpienia miejscowych zagrożeń w 2020r były: zdarzenia powodowane przez silne wiatry 412 interwencji, w komunikacji drogowej – 201 interwencji. Nieostrożność osób dorosłych w 328 przypadkach, to najczęstrza przyczyna wystąpienia pożarów w 2020r. Dosyć dużą grupę przyczyn wystąpienia pożarów stanowiły wady i nieprawidłowa eksploatacja urządzeń ogrzewczych 123. W minionym roku najwięcej pożarów wystąpiło w kwietniu – 155 interwencji oraz marcu kolejnych 88 interwencji, związanych z pożarami suchych traw. W 2020r., najwięcej miejscowych zagrożeń wystąpiło w miesiącu czerwcu – 255 i lipcu kolejnych 201 interwencji, kiedy to występowały niesprzyjające warunki atmosferyczne. Przykładem jest dzień 11 czerwca, kiedy to od wieczora do rana dnia następnego odnotowano aż 139 zdarzeń, w zdecydowanej większości dotyczących usuwania połamanych drzew i konarów. 

W wyniku pożarów 5 osób poniosło śmierć, a rannych zostało 16 osób w tym 2 dzieci. Podczas miejscowych zagrożeń śmierć poniosło 12 osób, w tym jedno dziecko, a poszkodowanych zostało 207 osób.  

Poprzedni artykułMinister Zdrowia zapowiada luzowanie obostrzeń dla dzieci i młodzieży.
Następny artykułŚwiąteczny kredyt – czy to się opłaca
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments