Zespół „Ale Cantare” wyśpiewał pierwszą nagrodę na ogólnopolskim konkursie

0
2225
zespół "Ale Cantare", fot. GOK Gminy Zamość

Żeński zespół wokalny „Ale Cantare” z Gminy Zamość zdobył pierwsze miejsce i statuetkę tzw. „Złotego Pasma” na prestiżowym ogólnopolskim turnieju chórów w Chełmnie (woj. kujawsko-pomorskie). To była już 12. edycja konkursu, ale pierwszy raz przeprowadzono go w formie on-line. Rada Artystyczna XII Ogólnopolskiego Turnieju Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni zakwalifikowało do rywalizacji jedynie 11 znakomitych chórów z całej Polski, w tym z Warszawy, Gdańska, Nakła, Poznania, Łodzi, Inowrocławia, Białegostoku, Krakowa i z Płoskiego w Gminie Zamość.

Do 18 grudnia 2020 r. organizatorzy turnieju przyjmowali filmiki z nagranymi utworami a capella, tj. bez podkładów muzycznych. „Ale Cantare” zgłosiło następujące tytuły: Antonio Lotti – „Vere languores nostros”, Giuseppe Tartini – „Stabat Mater” i Michał Raczyński – „Ave virgo gloriosa”. Następnie specjalna Rada Artystyczna dokonała weryfikacji, dopuszczając do turnieju tylko 11 wybranych zespołów spośród wszystkich zgłoszonych formacji amatorskich. W tym elitarnym gronie znalazły się wokalistki z zespołu „Ale Cantare”, działającego pod skrzydłami Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość. Filmiki nagrały wcześniej we własnym zakresie, a teraz przydały się jak znalazł.

Już samo zakwalifikowanie grupy do tak prestiżowego turnieju było sporą nobilitacją, zwłaszcza że w Jury zasiadali najwyższej klasy specjaliści o ogromnym autorytecie w dziedzinie śpiewu chóralnego, a całe przedsięwzięcie przez 12 lat zyskało renomę i markę.

Ogólnopolski Turnieju Chórów o Kryształowe Serce Chełmińskiej Jesieni jest organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru „Collegium Cantorum” w Chełmnie. Z powodu stanu epidemii w tym roku turniej miał formę on-line. Przesłuchania nagrań audio-wizualnych, punktacja i obrady Jury odbywały się zdalnie na łączach internetowych. Wszystko to odbyło się dnia 21 grudnia 2020 r. Rywalizację ujęto w 6 następujących kategorii: Grand Prix, chóry mieszane, zespoły wokalne, chóry jednorodne, nagrody specjalne wg punktacji i nagrody specjalne wg wykonania. Zespół „Ale Cantare” pod dyrekcją Barbary Rabiegi okazał się najlepszy w kategorii chórów jednorodnych, zdobywając tzw. „Złote Pasmo” przed Chłopięcym Chórem Kameralnym „Chcemy Śpiewać” z Łodzi („Srebrne Pasmo”). Werdykt Jury ustalili m.in. tacy znakomici znawcy tematu, jak prof. dr hab. Bernard Mendlik (przewodniczący Jury) i prof. dr hab. Andrzej Ryłko, a także chórmistrz mgr Michał Rajewski. Nagrodę Grand Prix całego turnieju otrzymał mieszany Chór „Insieme” z Krakowa.

Szczególnie gorące podziękowania, wyrazy szacunku i wdzięczności należą się całemu zespołowi „Ale Cantare” pod dyrekcją Barbary Rabiegi, za to, że swoim talentem, pasją i ciągłym podnoszeniem poziomu artystycznego formacji, stały się artystyczną wizytówką bogatego życia kulturalnego Gminy Zamość, które z dumą „eksportujemy” w świat, pomimo pandemicznych przeciwności losu. Brawo!

 

– Jarosław Kalbarczyk

Dyrektor GOK Gminy Zamość

Poprzedni artykułZAMOŚĆ: Ogłoszono przetarg na ul. Szczebrzeską
Następny artykułBudżet Miasta Zamość na 2021 rok uchwalony!
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments