Orszak Trzech Króli 2021 w Zamościu. Kto wcieli się w główne role?

0
1293

6 stycznia 2021 r. ulicami Zamościa już po raz siódmy przejdzie Orszak Trzech Króli. Tym razem uliczne jasełka odbywać się będą pod hasłem „Panu dzięki oddawajmy”. Są to słowa Jana Kochanowskiego (Pieśń XIII. Księgi Wtóre), najwybitniejszego poety Polski przedrozbiorowej, twórcy polskiego języka literackiego. Orszak Trzech Króli 2021 wyrazi prawdy o Narodzeniu Zbawiciela słowami naszych najwybitniejszych poetów i wieszczów.

Tegoroczna edycja Orszaku, ze względu na sytuację epidemiologiczną, będzie miała szczególny charakter.

Z uwagi na wprowadzenie kwarantanny narodowej Orszak zostanie podzielony niejako na 3 części i ufam, że będzie bardzo radosny i bardzo potrzebny. Zupełnie inaczej będzie technicznie zorganizowany. W poprzednich latach w obiegu był już plakat ze szczegółami, z uwagi na “nową” organizację prosimy o uzbrojenie się w cierpliwość. – informuje Małgorzata Farion, prezes Stowarzyszenia Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu.

Znani są już natomiast odtwórcy głównych ról. Kto wcieli się w postacie Świętej Rodziny oraz Trzech Króli?

Biogramy odtwórców głównych ról na VII Orszaku Trzech Króli w Zamościu 

TRZEJ KRÓLOWIE:

KRÓL KACPER VII –  Szymon Trytek

Urodzony w Zamościu. Najstarszy z trojga rodzeństwa. Lektor w parafii pod wezwaniem Świętej Bożej Opatrzności zawodnik sekcji podnoszenia ciężarów   w Klubie Sportowym „Agros” Zamość.

Mówi: „W dzisiejszym świecie pełnym pośpiechu zapominamy o wielu rzeczach. Niestety skupiając się na osiąganiu kolejnych celów zapominamy o wdzięczności dla Tego który umożliwił nam ich osiągnięcie. Napotykając przeszkody i przeciwności od razy prosimy o ich usunięcie, zamiast zastanowić się czym są spowodowane i co mają nam przekazać. Trzej królowie wybrali się w trudną podróż, ale nie czynili wyrzutów z powodu trudu. Po dotarciu do stajenki byli wdzięczni Bogu, za to że pozwolił im się oglądać. Postarajmy się więcej dziękować i szukać światła nawet w trudnych chwilach.

KRÓL MELCHIOR VII – Leszek Stankiewicz

Urodzony w Zamościu, mieszkający w Płoskiem nauczyciel biologii

i wychowania fizycznego, zastępca dyrektora Szkoły Podstawowej w Płoskiem im. Papieża Jana Pawła II w Płoskiem.

Rodzina: żona Elżbieta, bibliotekarka, Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Zamość w Mokrem.  Szóstka dzieci, troje wnucząt.

Współzałożyciel i trener Uczniowskiego Klubu Sportowego Azymut, Zasłużony honorowy dawca krwi, działacz Zamojskiego Centrum Wolontariatu, OSP Płoskie, Rycerzy Kolumba przy parafii św. Tomasza Apostoła w Zamościu.

Mówi:  „Udział w Orszaku Trzech Króli to dla mnie wielki zaszczyt i wyróżnienie. Od wielu lat mieszkańcy Zamościa i okolic mogli wspólnie manifestować swoje katolickie wyznanie i cieszyć się z Bożego Narodzenia. Dzisiaj szczególnie ważne jest publiczne przyznawanie się do Chrystusa i Jego kościoła, żywego kościoła. Bo Jezus Chrystus narodził się dla Ciebie, dla Nas, dla wszystkich i poprzez Swoją bezgraniczna miłość do każdego człowieka jest dla nas drogą, prawdą i życiem. A my, Trzej królowie niesiemy dla Dzieciny Jezus współczesne dary naszych serc – czyli miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm.

KRÓL  BALTAZAR VII  – Bolesław Bełz

Żonaty – żona Alicja

Dwoje dzieci – Katarzyna, Piotr

Członek Zespołu Pieśni i Tańca “Zamojszczyzna” oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca “Zamojszczyzna”

Mówi:  Funkcję Króla Baltazara będę pełnił już po raz siódmy. Jak zawsze jest to dla mnie wielkie przeżycie duchowe. Trzej Królowie zmierzający do żłóbka betlejemskiego są dla mnie symbolem wytrwałości w dążeniu do celu. Są symbolem manifestowania radości z nowo narodzonego Zbawiciela. Dzisiaj, kiedy  wartości chrześcijańskie są wystawiane na tak wielką próbę, my jako chrześcijanie, uczestnicząc w Orszaku Trzech Króli powinniśmy pokazać, że jedyną drogą i sensem życia jest wiara oraz dawanie świadectwa przywiązania do tych wartości, które ukształtowały wiele naszych pokoleń oraz naszą tożsamość.”.

ŚWIĘTA  RODZINA: 

Anna i Sebastian Telenga, mieszkańcy Zamościa.

Anna – nauczycielka ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Zamościu,

Sebastian – pracownik administracyjny Bursy Międzyszkolnej Nr 1 w Zamościu. Przedstawiciele Parafii Świętego Krzyża w Zamościu. Rodzice dwójki dzieci – sześcioletniego Kubusia i trzyletniej Zuzi.

Mówią:Już po raz czwarty będziemy wędrowali w Orszaku, by podziękować za obecność Jezusa w naszym życiu. Jesteśmy dumni, że możemy uczestniczyć w wydarzeniu, które przybliża nam wszystkim symbolikę i znaczenie Święta Objawienia Pańskiego oraz daje możliwość manifestowania radości z narodzin naszego Zbawiciela. Cieszymy się również z tego, że VII Orszak Trzech Króli rozpocznie się w naszym kościele parafialnym.

 

Poprzedni artykułNajnowsze oferty pracy w Zamościu i okolicy
Następny artykułPodziękowania i słowa uznania dla zamojskiego policjanta
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments