GAIA

Polska podpisała umowy na dostawę ponad 45 milionów dawek szczepionki przeciw Covid-19 – ogłosił podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał – szczepionki te będą darmowe, dobrowolne i dwudawkowe.

 Polska podpisała odpowiednie umowy i mamy już zamówienia na ponad 45 mln dawek. Jesteśmy gotowi do podpisania kolejnych umów, czekamy na sygnał ze strony KE. Obecnie opracowujemy bardzo dokładne zasady logistyki systemu szczepień. – poinformował szef rządu.

Polski rząd podpisał umowy na zakup szczepionki przeciwko COVID-19 z trzema firmami: Pfizer BioNTech, Johnson&Johnson i AstraZeneca.

Szczepionki będą dobrowolne, darmowe i dwudawkowe. Wiemy już o jednodawkowych, ale będą wchodzić później. Szczepionka odcina możliwość przenoszenia się wirusa z człowieka na człowieka w najlepszy sposób. – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Proces szczepień będzie zorganizowany w sposób prosty: rejestracja online, ale możliwość też tradycyjnie, zgłoszenie do punktu szczepień, szczepienie, powtórzenie po 21 dniach. – dodał szef rządu.

Jest to jeden z największych procesów logistycznych z jakimi mieliśmy do czynienia w ostatnich latach, bo chcemy dać możliwość zaszczepienia się każdemu obywatelowi. Zaczynamy nabory na zespoły szczepieniowe. – powiedział Minister Zdrowia Adam Niedzielski.

Jak poinformowano – już 4 grudnia, rusza nabór podmiotów, które zajmą się organizacją punktów szczepień.

Chcemy, żeby szczepienie było dostępne w każdej gminie, żeby każdy mógł się na nie w sposób prosty zapisać i w sposób bezproblemowy na nie trafić. Do końca tego tygodnia zostanie zakończona strategia szczepień, którą będziemy szeroko konsultować. – oświadczył Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera.

Szczepienia przeciwko COVID-19 będą realizowane w:

  • stacjonarnie w placówkach POZ;
  • innych stacjonarnych placówkach medycznych;
  • w mobilnych zespołach szczepiących;
  • w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

W pierwszej kolejności zaszczepione zostaną osoby szczególnie narażone, czyli:

  • pracownicy służy zdrowia;
  • mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej i pacjenci Zakładów Leczniczo-Opiekuńczych;
  • osoby powyżej 60. roku życia;
  • służby, które wspomagają walkę z COVID-19 – m.in. policja i wojsko.
- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments