Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość zaprasza na wirtualny spacer po Muzeum Historycznym Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej im. Stanisława Prusa ps. „Adam” w Bondyrzu.

Dzięki staraniom Związku jako właściciela Muzeum została uruchomiona strona umożliwiająca jego wirtualne zwiedzanie. Wirtualny spacer dostępny jest na stronie internetowej ŚZŻAK O/Z pod adresem https://spacer.akzamosc.pl/ oraz na największym portalu wycieczek panoramicznych http://www.wirtualnykraj.pl , który jest jednocześnie jego wykonawcą. Wirtualny spacer jest według władz Związku doskonałym sposobem na szerszą, ogólnopolską promocję i prezentację wyjątkowych zasobów i potencjału Muzeum.

Nowa inicjatywa pozwala odwiedzić Muzeum przez Internet z dowolnego urządzenia, bez wychodzenia z domu. Na odwiedzających stronę czeka pełna prezentacja Muzeum i jego eksponatów. Wirtualny spacer przygotowany w formacie 360 stopni pozwala na zwiedzanie Muzeum poprzez poruszanie się w wybranym kierunku. Każdy zwiedzający może sterować kierunkiem w którym chce spojrzeć. Trójwymiarowe zdjęcia wiernie odzwierciedlają wnętrze Muzeum i jego ekspozycje. Podczas zwiedzania można posłuchać profesjonalnego lektora, który opowiada historię Muzeum od momentu powstania, po dzisiejszą jego aktywną działalność.

Dostępna na stronie wirtualnego spaceru galeria zdjęć obejmuje miedzy innymi Muzeum przed remontem i po przeprowadzonym w 2018 roku generalnym remoncie, uporządkowaniu jego otoczenia, konserwacji muzealiów oraz zmodernizowaniu stałej ekspozycji pn. „Niezłomni Zamojszczyzny – walka zbrojna o niepodległość w latach 1939-1953”. Na nowoczesnej wystawie, w ośmiu salach  prezentowane są eksponaty dokumentujące działalność żołnierzy AK na terenie Zamojszczyzny, ich walkę z niemieckim okupantem i władzą komunistyczną. Wśród ponad dwustu muzealiów znajdują się m.in.: cenne egzemplarze broni palnej, broń biała, amunicja,  zasobniki zrzutowe, archiwalia – ok. 800  fotografii i innych dokumentów, unikalny w skali kraju kompletny Ołtarz Polowy WP z okresu II Rzeczypospolitej ze skrzynią, torbą skórzaną kapelana, ornatem i stułą. Dzięki wirtualnemu zwiedzaniu wszystkie eksponaty można oglądać dokładnie, w przybliżeniu i we własnym tempie. Na stronie spaceru jako dodatkowa atrakcja dla młodszych i starszych dostępny jest quiz wiedzy o Muzeum.

Spacer obejmuje również wnętrze nowoczesnego, piętrowego skrzydła dobudowanego na przełomie 2019/2020 roku do głównego budynku. Tu w nowych salach dostępna jest, aktualnie przygotowywana do otwarcia, wystawa poświęcona eksponatom geologicznym zebranym na terenie Zamojszczyzny. Wśród zaprezentowanych na wystawie zbiorów znajdują się także liczne wytwory rąk ludzkich tj. prehistorycznych mieszkańców naszych ziem. Zaprezentowane na wystawie skarby ziemi gromadzone latami były drugą pasją założyciela Muzeum – Jana Sitka.

Na uroczystości otwarcia nowego, rozbudowanego i unowocześnionego Muzeum, która miała miejsce dnia 26 lutego 2020 r. gościł m.in. prof. dr hab. Piotr Gliński – Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wojewoda Lubelski Lech Sprawka. Głównym inicjatorem, remontu jak i rozbudowy Muzeum był działający społecznie w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość od 1998 r. jego aktualny Prezes  – Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak.

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do skorzystania z nowej oferty Muzeum.

Wirtualny spacer po Muzeum Historycznym Inspektoratu Zamojskiego AK im. Stanisława Prusa ps. „Adam” w Bondyrzu został zrealizowany w ramach projektu pn. „Silni historią – wzmocnieni na przyszłość” dofinansowanego ze środków otrzymanych z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa w ramach „Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO”.

Więcej o ofercie Muzeum tutaj: https://akzamosc.pl/muzeum/

[materiał nadesłany]

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments