GAIA

Już 29 szpitali w województwie lubelskim korzysta ze wsparcia administracyjnego wojska w obsłudze elektronicznego sytemu ewidencji łóżek przeznaczonych dla pacjentów zakażonych covid-19.

Wojsko rozszerza swoje wsparcie dla szpitali. Tym razem chodzi o pomoc w obsłudze elektronicznego systemu ewidencji łóżek w szpitalach zajmujących się leczeniem osób zakażonych covid-19. Od aktualności tych danych zależy, jak szybko pacjent trafi do placówki i otrzyma niezbędną pomoc. Wojsko wspiera w tym zakresie wyłącznie te placówki, które są zainteresowane współpracą i same wnioskują o taką pomoc.

Ze wsparcia administracyjnego wojska skorzystało już 29 placówek w województwie lubelskim. Do zadania zostało skierowanych blisko 80 żołnierzy z 19 Brygady Zmechanizowanej z Lublina, a działania koordynuje 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej. Żołnierze pracują w systemie zmianowym. Monitoring danych odbywa się całodobowo. Zbiorcze statystyki są aktualizowane 7 dni w tygodniu, co 3-4 godziny. Zaangażowanie wojska pozwala w znaczny sposób odciążyć wykwalifikowany personel medyczny od prac administracyjnych. Dzięki temu medycy mogą zająć się ratowaniem życia i zdrowia pacjentów.

Dane o wolnych łóżkach w szpitalach trafiają bezpośrednio do wojewódzkich koordynatorów ratownictwa medycznego oraz załóg karetek covidowych. Precyzyjne i aktualne dane umożliwiają szybkie przekazanie pacjenta do najbliższego szpitala, który zagwarantuje jego przyjęcie.

Warto podkreślić, że żołnierze WOT od początku pandemii intensywnie wspierają w pracach administracyjno – biurowych również Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne. Zakres pracy obejmuje, m.in. sortowanie korespondencji, wpisywanie danych do systemu ewidencyjnego, archiwizowanie dokumentów, czy sporządzanie notatek i zawiadomień o odbyciu kwarantanny. Taką pomocą objętych jest dziś ponad 90 Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych w kraju, w tym 11 na Lubelszczyźnie.

Przypomnijmy, na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia z 4 listopada 2020 r. szpitale nie rzadziej, niż co trzy godziny mają przekazywać do Systemu Ewidencji Zasobów Ochrony Zdrowia informacje, m.in. na temat wolnych i zajętych łóżek, w tym łóżek przeznaczonych dla pacjentów zakażonych koronawirusem. O pomoc szpitalom w administrowaniu bazami danych zwrócił się do wojska szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Aktualnie wojsko wspiera 40 placówek medycznych w województwie lubelskim. Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej prowadzą 34 punkty wymazowe przy szpitalach, a dodatkowo w terenie działają 4 mobilne zespoły wymazowe. Wczoraj pobrano 1611 próbek na obecność koronawirusa. Na obecną chwilę w działania te zaangażowanych jest już blisko 600  lubelskich Terytorialsów i żołnierzy Wojsk Operacyjnych.

Głównym kierunkiem działań Wojsk Obrony Terytorialnej obecnie jest wsparcie systemu ochrony zdrowia. Pochłania ono ponad 50 proc. wszystkich sił WOT, które są kierowane do walki z koronawirusem. Wojsko wspiera szpitale na dwóch poziomach. Pierwszy i podstawowy zakłada, m.in. pomoc szpitalom w przeprowadzaniu wstępnego triażu pacjentów, logistyce, administracji, czy przygotowaniu przyszpitalnych izb przyjęć. Drugi poziom zakłada wsparcie szpitali covidowych, gdzie wymagana jest bardziej specjalistyczna wiedza.

kpt. Damian Stanula, 2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments