Zamość: Upamiętniono Narodowe Święto Węgier [FOTORELACJA + PREZENT dla czytelników]

0
896

W piątek, 23 października, w rocznicę Wybuchu Rewolucji Węgierskiej, delegacja Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem” oraz przedstawiciele władz miasta, uczcili narodowe święto Węgier, a także oddali hołd wszystkim zamościanom, którzy w tamtych czasach, solidaryzując się z Narodem Węgierskim oddawali swoją krew. Uroczystość odbyła się się przy budynku Kropli Mleka w Zamościu, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca pomoc Zamościan dla Narodu Węgierskiego.

Powstanie węgierskie 1956, nazywane dziś często rewolucją 1956 było próbą obalenia systemu komunistycznego na Węgrzech. Zbrojne wystąpienie ludności węgierskiej wybuchło 23 października 1956 i trwało do 10 listopada 1956, kiedy to zostało ostatecznie stłumione przez zbrojną interwencję Armii Radzieckiej. Gdy na Węgrzech trwało powstanie niepodległościowe, Polacy, w tym także Zamościanie w geście solidarności pomagali Narodowi Węgierskiemu, wysyłając pomoc humanitarną. Wśród darów znajdowały się też transporty krwi dla rannych Powstańców. W Zamościu zbiórkę krwi prowadzono w budynku „Kropli Mleka” obok parku. Na fasadzie budynku dla upamiętnienia wydarzeń sprzed ponad 60 lat, w lipcu 2017 r. umieszczono pamiątkową tablicę. W uroczystości jej odsłonięcia udział wzięła m.in. Ambasador Węgier, Orsolya Zsuzsanna Kovács.

W kolejną rocznicę wybuchu Powstania Węgierskiego, kwiaty pod pamiątkową tablicą przy ul. Piłsudskiego złożyli m.in.: Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk, Dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zamość Piotr Orzechowski, Dyrektor Muzeum Zamojskiego Andrzej Urbański, Kamil Kabasiński ze Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym “Krok za krokiem” w Zamościu.

W tym roku, ze względu na trwającą pandemię koronawirusa, uroczystość z była wyjątkowo skromna i wzięła w niej udział niewielka liczba osób.

– Sytuacja pandemiczna nie odwiodła nas od tego, żeby świętować w taki okrojony, ale jednak uroczysty sposób – podkreślał Prezydent Andrzej WnukPrzez wiele lat pomagaliśmy Węgrom, a oni pomagali nam. Nie będzie to przechwalaniem, jeśli powiem, że w bardzo dużej części społeczeństwa węgierskiego płynie polska krew i odwrotnie. Przecież wiemy z historii, że i w naszym społeczeństwie te wpływy węgierskie były bardzo duże. Powstanie Węgierskie zostało krwawo stłumione przez komunistyczne władze i interwencja Związku Radzieckiego skończyła się źle dla Węgrów, wsparcie ze strony Polaków, właśnie to które mamy tutaj materialnie uwiecznione w postaci tej tablicy, było czymś, co buduje relacje na długie lata i do tej pory zawsze podkreślamy te nasze związki z Węgrami, nie tylko poprzez kwestie historyczne, ale również i społeczne. Jesteśmy, byliśmy i będziemy przyjaciółmi. – zaznaczył prezydent Wnuk.

Obchody Narodowego Święta Węgier w Zamościu, co roku organizuje Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem”. Zamojskie stowarzyszenie od wielu lat współpracuje ze Instytutem Petö z Budapesztu, znaną na całym świecie uczelnią kształcącą specjalistów zajmujących się rehabilitacją dzieci z mózgowym porażeniem. Jednym z efektów tej współpracy jest książka “Poznajmy się wzajemnie. Polsko – Węgierskie inspiracje nie tylko dla nauczycieli.” Publikacja została dofinansowana ze środków Instytutu Współpracy Polsko – Węgierskiej im. Wacława Felczaka. 

W książce tej znalazły się najważniejsze fakty z historii Węgier i z historii Polski, ciekawostki dotyczące języka, kultury, folkloru.- mówi Kamil Kabasiński ze Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym “Krok za krokiem”. – Jest to jedna z pierwszych książek w języku polsko-węgierskim napisana przez nauczycieli węgierskich i polskich. Książkę można u nas ciągle [w Stowarzyszeniu “Krok za krokiem” – przyp. red.], nieodpłatnie dostać. Zachęcam bardzo do lektury.

NIESPODZIANKA DLA NASZYCH CZYTELNIKÓW!!!

Dla naszych Czytelników mamy 9 egzemplarzy książki “Poznajmy się wzajemnie” Podarujemy je 9 pierwszym osobom, które udostępnią ten post publicznie (warunek konieczny) na swoim profilu na Facebooku, oznaczając przy tym Stowarzyszenie “Krok za krokiem”. Książki będą do odebrania w siedzibie naszej redakcji na Starówce (ul Staszica 35)

Zachęcamy do zabawy!

 

 

 

 

 

Poprzedni artykułCała Polska w strefie czerwonej. NOWE OBOSTRZENIA!
Następny artykułProtest samochodowy kobiet w Zamościu!
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments