GAIA

W tym roku, pierwszy raz od lat, w dniu Wszystkich Świętych na Cmentarzu Parafialnym w Zamościu nie będzie tradycyjnej kwesty na ratowanie zabytkowych nagrobków. Decyzja podyktowana jest względami bezpieczeństwa w związku z epidemią koronawirusa. Organizatorzy corocznej zbiórki zachęcają do dokonywania wpłat na konto Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu.

W związku z trwającą pandemią koronawirusa Covid 19 i związanymi z tym ograniczeniami, a także co najważniejsze w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo osób odwiedzających groby bliskich jak również kwestujących w dniu 1 listopada 2020 r., informujemy, że coroczna zbiórka  – KWESTA –  na cmentarzu parafialnym w Zamościu na rzecz odnowy zabytkowych  pomników znajdujących się na zamojskim cmentarzu parafialnym przy ul. Peowiaków w Zamościu nie odbędzie się w sposób tradycyjny jak dotychczas. – informuje Łukasz Kot, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu. – Zarząd SKOCP w Zamościu zwraca się zatem prośbą do wszystkich osób dla których ważna jest troska o wspomniane cenne, historyczne, zabytkowe nagrobki znajdujące się na zamojskiej nekropolii o dokonywanie w tym roku dobrowolnych wpłat na konto Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu (44 1020 5356 0000 1802 0067 9753). Liczymy na Państwa hojność i podtrzymanie dorocznej KWESTY, tym razem w nowej formule. – zachęca Łukasz Kot.

Przypomina też, ze podczas ubiegłorocznej Kwesty zebrano 26 tys. 599 zł 61 gr. Ze środków tych odnowionych zostało 5 nagrobków. Były to: Nagrobek czworga dzieci Feliksa i Klementyny Lipskich: Wacława, Marii, Barbary i Heleny; Nagrobek Pauliny z Pałczyńskich Sowowej; Nagrobek Jana Załuskiego; Nagrobek Pawła i Rozalii Pikuzińskich oraz Nagrobek Feliksa Kwiatkowskiego i Władysława Dyszyńskiego.

– Liczymy na Państwa zrozumienie a także wsparcie naszego 14 letniego wspólnego kwestowania. Z zebranych przez ten okres  pieniędzy kompleksowo odrestaurowanych zostało 41 obiektów (38 nagrobków, dwie barkowe, kamienne latarnie a także zabytkową, kamienną ławeczkę). Prosimy Państwa o wsparcie odnowy zamojskiej nekropolii, by przetrwała pamięć o ludziach, którzy tworzyli tradycje, kulturę, obyczaje i historię Zamościa. Życzymy jednocześnie Państwu by te nowe, trudne okoliczności spowodowane pandemią wzmocniły naszą solidarność i troskę o rodzinę, sąsiadów i znajomych. – dodaje przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu.

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments