Na Festiwalu Kultury w Oslo i Fredrikstad w Norwegii, prezentowana jest wystawa ilustracji ze zbiorów BWA Galerii Zamojskiej. Prace powstały podczas XIX Ogólnopolskiego Pleneru Ilustratorów, poświęconego Fryderykowi Chopinowi, organizowanego przez BWA Galerię Zamojską w 2003 r. w Krasnobrodzie.

Wystawie towarzyszy katalog z ilustracjami znakomitych polskich ilustratorów oraz pięknym tekstem Małgorzaty Dybowskiej p.t. „Fryderyk Chopin w kręgu przyjaciół- artystów.”

Sylwetka wybitnego kompozytora i pianisty, jakim był Fryderyk Chopin, prezentowana jest w Norwegii z okazji 210-lecia urodzin Chopina.

W realizacji przedsięwzięcia pomogła Pani Magdalena Tutka -Gwóźdź –animatorka kultury Polskiej w Norwegii.

Tematem XIX Ogólnopolskiego Pleneru Ilustratorów zorganizowanego w 2003 roku w Krasnobrodzie była postać wybitnego kompozytora i pianisty, Fryderyka Chopina.

Sylwetka mistrza muzyki okresu romantyzmu, jakim był Fryderyk Chopin , kojarzy się głównie z dźwiękami ulotnej muzyki fortepianowej. Wyobrażenie o jego życiu dają, jedynie wspomnienia bliskich Chopinowi , jak i listy pisane przez niego samego. Artyści ilustratorzy z wielkim szacunkiem i rozmysłem odnieśli się do tematu, biorąc jednocześnie pod uwagę odmienną specyfikę zagadnienia. Mimo iż temat okazał się trudny, wart był podjęcia ze względu na wybitną postać kompozytora.

Wystawa liczy 40 prac. Autorami są znani polscy ilustratorzy: prof. Janusz Stanny, Elżbieta i Marian Murawscy, Leszek Ołdak, Zdzisław Witwicki, Halina Zakrzewska- Zaleska, Jolanta Marcolla, Franciszek Maśluszczak, Aleksandra Kucharska – Cybuch, Artur Gołębiowski, Agnieszka Harczuk, Zbigniew Kołaczek, Marcin Kołpanowicz, Gabriela Łyko, Bogusław Orliński, Stanisław Ożóg, Jacek Pasieczny, Marek Antoni Terlecki, Jerzy Tyburski.

źródło: BWA Galeria Zamojska

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments