QUEER FUTBOL W ZAMOŚCIU!

0
375

pastedGraphic.png

QUEER FUTBOL W ZAMOŚCIU!

Klub Sportowy Chrząszczyki, Stowarzyszenie Lokalnie i Globalnie, Fotografie Katarzynki oraz 

Queer Tour zapraszają na amatorski turniej halowej piłki nożnej kobiet+ pod nazwą „Queer Futbol”, który odbędzie się w Zamościu w sobotę 10 października 2020 r. Turniej odbędzie się w ramach międzynarodowej kampanii Football People Action Weeks 2020 dzięki wsparciu finansowemu FARE network.

Dlaczego turniej pod hasłem Queer Futbol?

Piłka nożna w Polsce jest uważana za męską dyscypliną sportową a osoby, które nie mieszczą się 

w funkcjonującej w naszej kulturze definicji męskości nie mają w niej miejsca. Kobiety, osoby homo, 

bi i transpłciowe doświadczają tego wykluczenia na różne sposoby: może to być przemoc fizyczna i werbalna albo niewidzialność, bycie ignorowaną (np. przez instytucje i kluby sportowe).

W Polsce debata o homofobii i transfobii w piłce nożnej jeszcze się na dobre nie zaczęła. Temat orientacji seksualnej wśród piłkarzy i piłkarek rzadko kiedy cieszy się zainteresowaniem mediów, a kiedy się dzieje zjawisko jest opisany z punktu widzenia cis-mężczyzn. Panuje bowiem błędne przekonanie, że homofobia w kobiecej piłce nożnej nie ma ponieważ bywają wyoutowane zawodniczki jak np. kapitanka reprezentacji USA Megan Rapinoe. W rzeczywistości sytuacja jest inna: homofobia dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, choć doświadczamy ją bardzo różnie.

Organizując wydarzenie pod hasłem Queer Futbol w mieście, którego terytorium otoczone jest przez tz. “strefę wolnę od LGBT” (Powiat Zamojski) chcemy stworzyć bezpieczną przestrzeń, gdzie osoby homo, biseksualne oraz transpłciowe aktywne w piłce nożnej (zawodniczki i zawodnicy, ale także osoby kibicujące) będą mogły czuć się w pełni akceptowane i widzialne, niezależnie od orientacji, czy tożsamości seksualnej. Chcemy stworzyć okazję do rozmowy, budzić zainteresowanie, “obudzić” środowisko, uruchomić debatę o homo-les-bi-transfobii w piłce nożnej.

Turniej odbędzie się w hali sportowej OSiR Zamość, przy ul. Królowej Jadwigi 8, w sobotę 10 października w godzinach 14:00 -16:30.

pastedGraphic_1.png

Po turnieju zapraszamy na imprezę w HOLI Design & Cafe. W Holi od 17:30 odbędzie się 

spotkanie z inicjatywą Queer Tour, Unipride, wręczenie nagród, pokaz filmu “Artykuł osiemnasty” Aktywisty Barta Staszewskiego, potańcówka przy dobrej muzyce i twórczością “Fotografie Katarzynki” w tle – pokazem przeróżnych fotografii. Wstęp na obu wydarzeniach jest wolny.

Zwracam się do Państwa z prośbą o rozpowszechnianie informacji o wydarzeniu.

W razie potrzeby jesteśmy  do dyspozycji w celu udzielenia dodatkowych informacji

Linki do wydarzeń:

  1. Turniej – https://www.facebook.com/events/802205653928994/
  2. Afterek – https://www.facebook.com/events/343204810216968

(materiał nadesłany i opublikowany bez korekty)

Poprzedni artykułBezpłatne USG płuc – rejestracja trwa
Następny artykułZAMOŚĆ: “Do pracy jeżdżę rowerem”. Przyłącz się do akcji!
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments