ZAMOŚĆ: Czytelnicza wyprawka dla przedszkolaka

0
566
fot. Książnica Zamojska
GAIA

We wrześniu 2020 r. ruszyła trzecia już odsłona kampanii Mała książka – wielki człowiek – organizowanej przez Instytut Książki. Program jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem projektu jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez działania na rzecz promocji, edukacji czytelniczej oraz kształtowania nawyku obcowania z książką od najmłodszych lat. Projekt ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek, które dzisiaj, poza udostępnianiem księgozbiorów, pełnią również funkcję nowoczesnych centrów kultury. Dzieci natomiast, wyrabiając nawyk czytania, poznają bibliotekę jako miejsce będące ciekawą alternatywą dla telewizji i komputera. 

Książnica Zamojska bierze udział w projekcie po raz drugi. W ubiegłym roku w efekcie tej i wielu innych akcji czytelniczych, wzrosło w Zamościu czytelnictwo dziecięce. Zapisanych zostało o 239 czytelników w wieku przedszkolnym więcej w odniesieniu do roku poprzedniego. Maluchy wypożyczyły o 1310 książek dziecięcych więcej niż w analogicznym okresie roku minionego. Ale to nie tylko sukces liczbowy. Wielu małych czytelników dzięki częstym odwiedzinom w bibliotece bardzo się z nią zżyło. Znają tutaj każdy kąt, wiedzą, gdzie są ich ulubione serie wydawnicze, np. Franklin, Czytam sobie, Martynka, Basia. Niektórzy dosiadają drewnianych koników, witają się z bibliotecznymi miśkami czy kotkami. Nam bibliotekarzom miło jest widzieć dzieci, które samodzielnie radzą sobie w wyborze książek, wyrastając na naszych oczach na świadomych czytelników – mówi Joanna Kołtun z biblioteki przy ul. Kamiennej. 

W tym roku Zamość otrzymał 100 wyprawek. Są one dostępne w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży Książnicy Zamojskiej oraz w Filii nr 1, Filii nr 2, Filii nr 3, Filii nr 4, Filii nr 5 oraz Filii nr 6. Wyprawki przeznaczone są dla dzieci urodzonych w latach 2014-2017, które w ubiegłym roku nie brały udziału w akcji. 

Każdy przedszkolak, który przyjdzie do biblioteki i będzie miał założone konto (lub zostanie zapisany) otrzyma w prezencie niezwykłą książkę „Pierwsze czytanki dla…”, przygotowaną specjalnie przez organizatora. Książka jest dostosowana pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka i  spełnia najwyższe standardy w projektowaniu pięknych i  mądrych książek dla najmłodszych. W starannie dobranym zestawie utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych znajdują się zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W  publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat – nieogarniony, a przy tym pociągający i pobudzający dziecięcą ciekawość. Całość została wzbogacona znakomitymi ilustracjami artysty Józefa Wilkonia. W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice i opiekunowie – przygotowana dla nich broszura informacyjna „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki. – dodaje Pani Joanna Kołtun. 

Dzieci otrzymają także Kartę Małego Czytelnika. Podczas wizyty w bibliotece Mały Czytelnik dostanie naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem, potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. 

Dzieci, które wzięły udział w ubiegłorocznym projekcie nie otrzymują w tym roku wyprawek, ale mogą otrzymać karty do zbierania naklejek. 

Udział w projekcie jest bezpłatny. Szczegóły kampanii na stronie: www.wielki-czlowiek.pl 

[materiał nadesłany]

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments