VI edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie dobiegła końca. Wręczono nagrodę „Człowiek Słowa”

0
663
Wręczenie Nagrody Człowiek Słowa fot. Wojciech Lembryk

W sobotę, 8 sierpnia w Szczebrzeszynie, odbyło się zakończenie VI edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego oraz wręczenie Nagrody „Człowiek Słowa”. Jej tegorocznym laureatem został Tadeusz Sobolewski – wyśmienity krytyk filmowy, pisarz, dziennikarz, publicysta. Michał Nogaś w wygłoszonej na uroczystości laudacji napisał:

“Jego słowa wzięły się z obrazów. Z próby opisania i opowiedzenia czytelnikowi dokonań najwybitniejszych mistrzów kina. Ze spotkań z wielkimi reżyserami – jako widz i rozmówca, z obcowania i przyjaźni z jednym z najważniejszych polskich poetów XX wieku, którego życie i dzieło opisał w „Człowieku Mironie”. Wzięły się wreszcie z próby opisania emocji, jakie może wywołać jedno ujęcie, zdanie wypowiedziane na ekranie przez postać, w której losie udało się scenarzyście zawrzeć opowieść o życiu wielu z nas”

Nagrodę „Człowiek Słowa” przyznawaną w ramach Festiwalu Stolica Języka Polskiego od 2017 roku , powołano jako wyraz uznania dla kunsztu słowa i wdzięczności za pielęgnowanie i kreatywne wykorzystywanie potencjału polszczyzny na co dzień – zarówno w mowie potocznej, jak też języku oficjalnym, czy różnych jego stylach stosowanych z racji wykonywanego zawodu. Tytuł ten otrzymali w minionych latach: Urszula Kozioł, Wiesław Myśliwski a także Maja Komorowska, która wręczyła wczoraj Tadeuszowi Sobolewskiemu statuetkę chrząszcza zaprojektowaną przez Józefa Wilkonia. A przedstawiciele Rady Festiwalu przypomnieli swoje uzasadnienie stworzenia Nagrody:

„Szczebrzeszyn. Polskie Słowo. Niemal niewymawialne dla innych nacji.
Dla nas od najmłodszych lat zrozumiałe, przyjazne, zabawne.
Najbardziej polskie z polskich. Polskie słowo.
Słowo prawdy, moje dane słowo, słowo pocieszenia, słowo wsparcia,
twoje dane słowo, słowo otuchy, słowo podłe, słowo honoru, słowo przeciwko słowu, słowo za, słowo przeciw, jeszcze jedno słowo, które bywa, że nie ma końca, słowo, które rani, słowo, którego brakuje, słowo chłopskie, słowo miejskie, słowo Polaków, polskich Żydów, polskich Ukraińców, polskich Ślązaków, polskich Niemców, polskich Białorusinów, polskich

Litwinów, słowo uchodźców w Polsce, słowo polskich emigrantów, słowo wszystkich ludzi, dla których polskie słowo to ich język.
Szczebrzeska nagroda „Człowiek Słowa” została powołana dla osób, które dają nam najpiękniejszą polszczyznę. Chronią, i ratują, i pielęgnują polskie słowo. Im i ich językowi ufamy bezgranicznie. Wobec nich mamy niewymierny dług wdzięczności. Cała nadzieja w polszczyźnie! Cała nadzieja w literaturze!”

Słowa te, w obliczu aktualnych niepokojów społecznych, zyskały podczas wczorajszego wieczoru wyjątkowy kontekst wspólnotowej mocy polszczyzny, ale również samego Festiwalu. Od sześciu lat zapraszamy na Roztocze doskonałych, różnorodnych twórców realizując wyjątkowe rozmowy o języku, literaturze i sztuce oraz wydarzenia towarzyszące, także dla publiczności dziecięcej.

Na naszej scenie nad rzeką, w plenerowym wakacyjnym klimacie, dzieją się więc rzeczy ważne i potrzebne. Taką rolę spełnia cały, festiwalowy program, wygłaszany tu tradycyjnie Apel Szczebrzeski w trosce o ochronę polszczyzny, ale również tegoroczny, spontaniczny apel goszczących na Festiwalu pisarzy i krytyków, wzywających do zaprzestania brutalizacji życia publicznego.

VI edycja Festiwalu, trwająca od 2 do 8 sierpnia, odbywała się w wyjątkowych okolicznościach i ze specjalnymi procedurami związanymi z pandemią koronawirusa a obecny na jej zakończeniu Burmistrz Szczebrzeszyna Henryk Matej dziękował organizatorom, artystom i publiczności za konsekwentne tworzenie w mieście Stolicy Języka Polskiego. Gościnnej, otwartej dla wszystkich, promującej czytelnictwo i wartościową rozrywkę.

Henryk Matej wraz z dyrektorem Festiwalu Piotrem Dudą zapowiedzieli też wspólną organizację następnej, siódmej edycji Festiwalu – roztoczańskie święto literatury odbędzie się w Szczebrzeszynie za rok.

Stolica Języka Polskiego jest jednym z najpopularniejszych letnich festiwali literackich a gości najwybitniejszych polskich pisarzy, aktorów, muzyków.
Podczas Festiwalu odbywają się liczne spotkania autorskie, koncerty, wystawy, warsztaty, spektakle oraz specjalna sekcja wydarzeń dla dzieci.

Większość tegorocznych wydarzeń w Szczebrzeszynie była transmitowana online i jest dostępna na profilu Festiwalu Stolica Języka Polskiego na Facebooku.

materiał nadesłany

 

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments